Książęta w wieży

Reklama

wt., 11/23/2021 - 00:43 -- MagdalenaL

Źródło obrazu

W 1933 roku szkielety dwóch chłopców, jednego w wieku około 10, a drugiego 13 lat zostały ekshumowane z Opactwa Westminsterskiego i zbadane przez L.E. Tannery'ego i W. Wrighta.

Szczątki te zostały ponownie pochowane w urnie w 1674 roku i umieszczone w kaplicy Henryka VII w tym opactwie. Szkielety wzbudziły duże zainteresowanie i zapoczątkowały debatę, ponieważ wielu historyków uważało, że kości te należały do dwóch książąt, którzy zostali rzekomo zamordowani w Tower of London w XV wieku.

Tymi książętami byli Edward V i jego brat Ryszard książę Yorku, synowie Edwarda IV i królowej Elżbiety Woodville. Ich wuj, Ryszard książę Gloucester, późniejszy Ryszard III, był za nimi w kolejce do tronu.

W swojej „historii” sir Thomas More całkiem pewnie pisał, że ci młodzi chłopcy zostali zamordowani przez Ryszarda księcia Gloucester. Szekspir również przedstawiał Ryszarda III jako złego wuja-mordercę. Sir Thomas More w swoich pismach stwierdza, że książęta zostali pochowani „bardzo głęboko, u stóp schodów” i w 1674 r. podczas przebudowy w londyńskiej Tower rzeczywiście znaleziono dwa szkielety zakopane pod kamiennymi schodami.

Tannery i profesor Wright stwierdzili, że młodzieńcy „prawdopodobnie” zmarli latem 1483 r.

Sir Thomas More uważa, że chłopcy zostali uduszeni poduszkami przez sir Jamesa Tyrella, Johna Dightona i Milesa Foresta, gdy znajdowali się w swoich łóżkach. Mówi się, że Tyrell przyznał się do zbrodni w 1502 roku, gdy został skazany na karę śmierci za zdradę stanu.

Ale kto wydał rozkazy Tyrellowi i jego wspólnikom?

Ryszard III to imię, które najczęściej jest wiązane z tajemniczą sprawą dwóch książąt. Mówi się, że kazał ich zabić, ponieważ stali oni na jego drodze do tronu. Szekspir był przekonany, że to on wydał rozkaz zabicia chłopców.

Jednak Henry Tudor, który później stał się Henrykiem VII w 1485 roku po pokonaniu Ryszarda III w bitwie pod Bosworth, miał jeszcze bardziej niepewne prawo do tronu. Jego roszczenie do niego opierało się na prawie do podbitych terytoriów!


Król Ryszard III


Król Henryk VI

Gdyby książęta żyli w 1485 r., a mogło tak być, byliby wielką przeszkodą dla Henryka VII, i miałby tyle samo do zyskania po ich śmierci, co Ryszard.

Ale nie ma żadnych dowodów ani na winę Henryka VII, ani na winę Ryszarda III.

Natychmiast po tym jak Henryk VII zdobył tron, oskarżył Ryszarda III o okrucieństwo i tyranię, ale o dziwo nic nie wspomniał o morderstwie książąt. Henryk nie poinformował, że chłopcy zostali zamordowani aż do lipca 1486, prawie rok po śmierci rywala.

Czy Henry ich zamordował?

Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się dokładnie, co stało się z książętami, więc pozostanie to jedną z najbardziej intrygujących spraw wszechczasów.

Autor: 
Ben Johnson / tłum. Klaudia Jamróg
Polub Plportal.pl:

Reklama