Naukowcy zidentyfikowali czternastu żyjących potomków rodziny Leonarda da Vinci

Reklama

czw., 09/02/2021 - 23:06 -- MagdalenaL

Grafika: Pixabay

Trwające dziesiątki lat badania domniemanych szczątków Leonarda da Vinci wykazały, ilu obecnie żyjących ludzi może uważać się za potomków rodziny renesansowego geniusza i twórcy Mona Lisy: jest ich 14.

Wyniki badań opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie „Human Evolution” pochodzą z nowo opracowanego drzewa genealogicznego przechodzącego przez 21 pokoleń i 4 gałęzie rodowe.

Badanie to stanowi część projektu o nazwie „Leonardo da Vinci DNA Project”, którego celem jest potwierdzenie autentyczności szczątków uważanych za należące do artysty, jak również „lepsze zrozumienie jego nadzwyczajnych zdolności i ostrości widzenia poprzez genetyczne asocjacje”.

Naukowcy odpowiedzialni za to badanie uważają, że jego wyniki są „wyczekiwane z niecierpliwością z historycznego punktu widzenia”, jako że pomogą badaczom „naukowo zgłębić źródło jego geniuszu, znaleźć informacje dotyczące jego sprawności fizycznej i jego możliwym przedwczesnym starzeniu, jego leworęczności, zdrowiu i ewentualnych chorobach genetycznych, a także, by wyjaśnić pewne osobliwe percepcje zmysłowe, takie jak zdumiewająca jakość widzenia i synestezja”.

Badacze zgromadzili dane z historycznych dokumentów z zarówno publicznych, jak i prywatnych archiwów, a także bezpośrednie relacje potomków członków rodziny Leonarda.

Mimo że badanie nie dostarczyło wielu informacji o żyjących potomkach, w celu ochrony ich prywatności naukowcy Agnese Sabato i Alessandro Vezzosi zdradzili CNN tylko to, że ich wiek waha się między 1 a 85 lat.

„Są to bardzo małe dzieci oraz emeryci, którzy wcześniej pracowali w różnych branżach: jako pracownicy państwowych oraz prywatnych instytucji, inspektorzy [i] handlowcy” – napisała w mailu para badaczy, dodając: „Dla nas, każdy z nich to nadzwyczajne jednostki… z ludzkiego punktu widzenia. Mieszkają w Toskanii. Jednakże badanie naukowe trwa, analizowane są kolejne gałęzie i kolejne kraje w poszukiwaniu kolejnych osób spokrewnionych z rodziną Leonarda”.

Jako że da Vinci (według obecnego stanu wiedzy) nie miał dzieci, Sabato i Vezzosi skupili swoją uwagę na ojcu artysty i jego potomkach, znajdując przy tym, jak to nazwali, „pewne dotychczas nieznane gałęzie rodu”. Napisali, że przestudiowali „tysiące nieopublikowanych dokumentów”, a także ponownie przeanalizowali dowody, które były „znane, lecz nie zrozumiane”.

„Nasze pierwotne pytanie brzmiało: Czy jest to możliwe, aby nie było żadnych biologicznych następców potomków licznych synów Ser Piero, ojca Leonarda?” – powiedzieli, dodając: „Zawsze próbowaliśmy badać historię Leonarda jako człowieka, jak również (Leonarda jako artysty), aby… ustalić przyczyny jego geniuszu. Obecnie, z pomocą nauki, mamy nadzieję, że możemy podać kilka istotnych odpowiedzi”.

Leonardo da Vinci, urodzony w 1452 roku, jest znany ze swoich dzieł Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza. Poświęcał on również swój czas naukom przyrodniczym, matematyce, architekturze, projektowaniu, inżynierii, geologii, kartografii, rzeźbiarstwie i rysowaniu.

Jego dzieła nie tracą na wartości i zainteresowaniu, jako że są nadal sprzedawane za ogromne sumy pieniędzy kolekcjonerom sztuki.

W zeszłym roku podczas internetowej aukcji jeden z licytujących zapłacił 98.000 dolarów za możliwość uczestnictwa w corocznych oględzinach Mona Lisy, kiedy to konserwatorzy z paryskiego Luwru zdejmują obraz ze ściany w celu kontroli jego stanu.

W tym miesiącu na jednej z aukcji pobity został nowy rekord, jako że malutki szkic przedstawiający niedźwiedzia został sprzedany za ponad 12 milionów dolarów.

Autor: 
Rachel Trent / tłum. Michalina Budner
Polub Plportal.pl:

Reklama