Komunikat o błędzie

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? w include_once() (linia 1389 z /var/www/vhosts/tvinfonet.pl/plportal.pl/historia.plportal.pl/includes/bootstrap.inc).

Władca Imperium Mali pozostaje najbogatszym człowiekiem w historii

Reklama

śr., 06/02/2021 - 10:29 -- MagdalenaL

                                                  Zdjęcie:francetvinfo.fr

 

W rankingu miliarderów prym wiodą Amerykanin Jeff Bezos i Francuz Bernard Arnault. Ale ich majątek blednie w porównaniu z bogactwem Mansy Musy, władcy, który panował w XIV wieku. Był on niewątpliwie bogaty, jednak pozostaje niezbyt znany.

Z fortunami szacowanymi na ponad 100 miliardów dolarów szef Amazona i założyciel LVMH to „mali gracze”. Wystarczy cofnąć się w czasie, aby znaleźć człowieka mającego jeszcze większe szczęście. Ani sprzedaż online, ani produkty luksusowe. Mansa Musa zgromadził kolosalną fortunę, szacowaną dziś na 400 miliardów dolarów, dzięki zasobom ziem afrykańskich.

Złote Imperium

Historia ta rozegrała się w XIV wieku. Bogaty i dostatni okres Imperium Mali, ogromnego państwa w Afryce Zachodniej. Ziemia była pełna złota, a ówczesny władca, Mansa Musa, który panował w latach 1312-1337, nie przegapił okazji do wydobycia tego cennego metalu. Pod jego przywództwem Imperium posiadało prawie połowę rezerw złota Starego Świata, jak wskazuje BBC, powołując się na Muzeum Brytyjskie. Cenione za czystość afrykańskie złoto było używane do bicia walut, wyrobu biżuterii i przedmiotów religijnych. Imperium Mali posiadało największe znane wówczas złoża złota. “Całe złoto królestwa należało do Mansy Musy” - mówi Eamonn Gearon, autor książki "The Sahara, a Cultural History".

Wspaniała pielgrzymka

Pomimo kwitnącego handlu, gospodarcze osiągnięcia królestwa i jego władcy, zwanego Panem kopalni, były mało znane poza jego ziemiami. W 1324 roku, podczas podróży do Mekki, pokazał swoje bogactwo. W swojej długiej podróży Mansa (król królów) zabrał ze sobą 60 tysięcy mężczyzn, 12 tysięcy niewolników i sto wielbłądów, każdy niosący 150 kilogramów czystego złota - podkreśla L'Orient-Le Jour, nawiązując do amerykańskiej wystawy Caravans of Gold, poświęconej centralnej roli

Afryki w średniowieczu. Król Musa został dostrzeżony rozdając złoto. Zalało ono rynek w Kairze, powodując kryzys finansowy.

Majątek wart 400 miliardów

Władca obdarzony przez opatrzność czy megalomański władca? Imię Mansa Musa jest w każdym razie związane z dobrobytem Imperium Mali, jednego z największych na świecie w tamtym czasie. Pod koniec XIV wieku „Lew z Mali” pojawił się w Atlasie katalońskim z 1375 roku, będącym ważnym dziełem dla nawigatorów średniowiecznej Europy.

Widać tam Musę siedzącego na tronie i trzymającego w ręku bryłkę złota. Jednak po jego śmierci w 1337 roku jego imperium nie uniknęło podziałów i rebelii. Mansa Musa pozostawił ważne dziedzictwo kulturowe w Timbuktu i innych miastach dzisiejszego Mali. Jego majątek, szacowany na 400 miliardów dolarów przez amerykański portal Celebrity Net Worth, czyni go najbogatszym człowiekiem wszechczasów.

Autor: 
Eléonore Abou Ez , tłumaczenie: Paweł Ołoś
Polub Plportal.pl:

Reklama