Alfabet cyrylicy

Reklama

czw., 03/24/2022 - 19:48 -- MagdalenaL

Alfabet cyrylicy to system pisma opracowany w IX–X wieku n.e. dla słowiańskich ludów prawosławnych. Obecnie jest używany jako jeden z kilku alfabetów dla ponad 50 języków, w szczególności białoruskiego, bułgarskiego, kazachskiego, kirgiskiego, macedońskiego, czarnogórskiego (używanego w Czarnogórze; zwany także serbskim), rosyjskiego, serbskiego, tadżyckiego (dialekt perski), turkmeńskiego, ukraińskiego i uzbeckiego.


Alfabet cyrylicy był pośrednim wynikiem pracy misyjnej „Apostołów Słowian” w IX wieku, św. Cyryla (lub Konstantyna) i św. Metodego. Ich misja na Morawach trwała zaledwie kilkadziesiąt lat. Ich uczniowie udali się do południowosłowiańskich regionów pierwszego imperium bułgarskiego, w tym do dzisiejszej Bułgarii i Republiki Macedonii Północnej, gdzie w latach 900. skonstruowali nowe pismo słowiańskie, oparte na wielkich greckich literach, z pewnymi dodatkami. Ten późniejszy skrypt (nawiązujący do imienia Cyryla) stał się znany jako cyrylica. Świętym Naumowi i Klemensowi, zarówno z Ochrydy, jak i uczniów Cyryla i Metodego, przypisuje się czasami, że opracowali cyrylicę.

 

Ponieważ języki słowiańskie były bogatsze w dźwięki niż język grecki, pierwotnie podano 43 litery, które je reprezentowały; dodane litery były modyfikacjami lub kombinacjami liter greckich lub (w przypadku liter cyrylicy dla ts, sz i cz) były oparte na hebrajskim. Najwcześniejszą literaturą pisaną cyrylicą były tłumaczenia fragmentów Biblii i różnych tekstów kościelnych.

Autor: 
Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh / Autor oryginału: www.britannica.com
Polub Plportal.pl:

Reklama