Archeolodzy odkrywają 3000-letnie egipskie miasto, pozostawione tak „jakby było to wczoraj”

Reklama

śr., 09/15/2021 - 13:06 -- MagdalenaL

Archeolog Zahi Hawass opisał miasto jako „największą osadę administracyjną i przemysłową” swoich czasów w Egipcie. (Źródło: Dr. Zahi Hawass)

Grupa archeologów odkryła największe starożytne miasto, jakie kiedykolwiek odkryto w Egipcie, datowane na 3000 lat.

Miasto nazwane „The Rise of Aten” zostało odkryte pod piaskiem na zachodnim brzegu Luksoru, powiedział w oświadczeniu główny archeolog Zahi Hawass. Według oświadczenia pochodzi z czasów króla Amenhotepa III, który rządził Egiptem w latach 1391-1353 p.n.e. „Była to największa osada administracyjna i przemysłowa w epoce imperium Egipskiego” – powiedział Hawass.

Archeologowie odkryli „ulice miasta otoczone domami” z nienaruszonymi ścianami o wysokości do 3 stóp i „pokojami wypełnionymi narzędziami codziennego życia… pozostawionymi przez starożytnych mieszkańców, jakby to było wczoraj”, takimi jak pierścienie, kolorowe naczynia ceramiczne, formy odlewnicze do wyrobu amuletów, garnki do przenoszenia mięsa oraz narzędzia do przędzenia, tkania oraz do wyrobu metalu i szkła.

Zespół odnalazł również dużą piekarnię „w komplecie z piekarnikami i ceramiką do przechowywania”, której wielkość sugeruje, że była wykorzystywana do obsługi „bardzo dużej liczby robotników i pracowników”. Inne znaleziska obejmują szkielet osoby pochowanej z rękoma wyciągniętymi na bok i sznurem owiniętym wokół kolan.

„Lokalizacja i pozycja tego szkieletu są dość dziwne i trwają dalsze badania” – czytamy w oświadczeniu, które opisuje go jako „niezwykły pochówek”.


W mieście znaleziono również pochowane szkielety (zdj. Dr. Zahi Hawass/Facebook)

„Odkrycie tego zaginionego miasta jest drugim najważniejszym odkryciem archeologicznym od czasu grobowca Tutanchamona” – powiedziała w oświadczeniu Betsy Bryan, profesor egiptologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

Zespół odnalazł inskrypcję z 1337 roku p.n.e., która potwierdza, że miasto było aktywne za panowania syna Amenhotepa III, Echnatona. Historycy uważają, że rok po zrobieniu garnka miasto zostało opuszczone, a stolę przeniesiono do Amarny, 250 mil na północ, ale powody tego czynu pozostają nieznane.

„Odkrycie Zaginionego Miasta nie tylko da nam rzadki wgląd w życie starożytnych Egipcjan w czasach, gdy Imperium było najbogatsze, ale pomoże nam rzucić światło na jedną z największych tajemnic w historii: dlaczego Echnaton i Nefertiti zdecydowali się na przeprowadzkę do Amarny? – dodaje Bryan.


„The Rise of Aten” to największe starożytne miasto, jakie kiedykolwiek odkryto w Egipcie ( Dr. Zahi Hawass/Facebook)

Wykopaliska, które rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku, odkopały większość południowej części miasta. Jednak region północny wciąż nie został odkopany.

Duży cmentarz i grobowce, podobne do tych w Dolinie Królów, również zostały odkryte, ale nie zostały jeszcze zbadane.

„Tylko dalsze wykopaliska na tym obszarze ujawnią, co naprawdę wydarzyło się 3500 lat temu” – czytamy w oświadczeniu.

Autor: 
Mia Alberti oraz Jack Guy Tłumaczenie: Karolina Bryndal
Źródło: 

edition.cnn.com/style/article/egypt-lost-city-rise-of-aten-scli-intl-scn/index.html

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama