Cambridge pokazuje starożytne złote skarby kazachskich wojowników po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii

Reklama

pt., 08/13/2021 - 00:48 -- MagdalenaL

Złote artefakty należące to starożytnych wojowników pochowanych około 2700 lat temu są pokazane na wystawie po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Skarby z kurhanu Saków we wschodnim Kazachstanie zostaną pokazane w Muzeum Fitzwilliam w Cambridge.

Sakowie byli koczowniczym ludem irańskiego pochodzenia. Przedmioty, w tym biżuteria i ozdobne uprzęże końskie zostaną zaprezentowane oraz nieinwazyjnie zbadane przez naukowców. Wojownicy oraz „elity” z ludu Saków byli chowani w kurhanach razem ze swoimi końmi i skarbami, lecz większość została zrabowana na przestrzeni lat.


Złoty jeleń inkrustowany turkusem będzie jednym z elementów wystawy.

Archeolodzy znaleźli jednak nienaruszone miejsce pochówku nastoletniego łucznika, który żył około 18 lat. Jego grób najwyraźniej został przykryty kamieniami podczas lawiny i artefakty w nim znalezione w ciągu ostatnich 3 lat znajdą się na wystawie.


Pochwa na sztylet inkrustowana turkusem i lazurytem.

Kurhan młodego łucznika odkryto na cmentarzysku Eleke Sazy na wschodzie kraju i jest dopiero drugim nienaruszonym znaleziskiem w Kazachstanie. Szczątki pierwszego tak zwanego „złotego człowieka” znaleziono zaś na południu kraju w 1969 roku. Muzeum twierdzi, że kultura Saków w Azji Środkowej rozwijała się od około VIII w. p.n.e. do III w. p.n.e. oraz była w dużej mierze nieznana poza Kazachstanem. Wystawa w Fitzwilliam będzie prezentować znaleziska z trzech kompleksów grobowych we wschodnim Kazachstanie – Berel, Shilikti i Eleke Sazy. Zawierać będzie również rekonstrukcję pochówku młodego łucznika. Wypożyczone eksponaty będą wystawione dzięki współpracy ze Wschodnim Regionalnym Muzeum Historii Lokalnej Kazachstanu i są opisane jako „niezwykle ważne” przez dyrektora muzeum w Cambridge Luke’a Sysona.

Gubernator regionu Wschodniego Kazachstanu, Daniyal Akhmetov, powiedział: „Ta wystawa zaprezentuje najwybitniejsze odkrycie archeologiczne ostatnich lat. Udowodniono, że Sakowie tworzyli naprawdę unikalną biżuterię z użyciem zaawansowanej jak na swoje czasy technologii i wyjątkowo złożone pomniki religijne, pogrzebowe oraz pamiątkowe”. Dodał również, że „wyjątkowy stan zachowania nienaruszonego miejsca pochówku łucznika pozwoli naukowcom lepiej zbadać religię, światopogląd oraz obrzędy pogrzebowe ludu Saków”.

Wystawa znalezisk z Wielkiego Stepu zostanie otwarta w Muzeum Fitzwilliam 28 września i potrwa do 30 stycznia.

Autor: 
tłum. Michał Gąska
Polub Plportal.pl:

Reklama