Co kryją starożytne papirusy?

Reklama

czw., 05/16/2019 - 16:40 -- koscielniakk

Archeolodzy odkryli niedawno w Egipcie “bardzo dobrze zachowane” zwoje papirusów i mają nadzieję, że pomogą im one wyjaśnić, jak naprawdę budowane były piramidy.

Wielka Piramida jest najstarszą i największą z trzech piramid znajdujących się na płaskowyżu w Gizie oraz jednym z siedmiu cudów starożytności. Większość historyków uważa, że monumentalna struktura, której budowa trwała ponad 20 lat, została stworzona za czasów faraona Cheopsa (został w niej pochowany).

Najnowsze odkrycie statków (łodzi) w fundamentach piramidy, dają nam wiedzę o tym, jak zaawansowana cywilizacja ponad 4.000 lat temu mogła zbudować taki obiekt.

W dokumencie zatytułowanym “Egipska Wielka Piramida: Nowe dowody”, nakręconym w tym roku, a wyemitowanym w brytyjskim “Chanel 4”, szczegółowo wyjaśnia się jak doszło do znalezienia przez francuskiego archeologa Pierre Tale zwojów starożytnych papirusów w jaskini w okolicy Wadi al-Jarf, na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego.

- Już pierwszego dnia było jasne, że są to najstarsze zwoje, jakie kiedykolwiek znaleziono, mówi w filmie Tale, opisując moment ich znalezienia.

- Krok po kroku dochodziliśmy do celu- najpierw natykaliśmy się na bardzo małe kawałki, żeby w ubiegłym tygodniu dojść do dużych, dobrze zachowanych.

Tale uważa, że nadarzyła się okazja ponownego zbadania piramidy, zrobienia tego w nowy sposób, ponieważ „niewiele wiemy na temat sposobu jej budowy, a te dokumenty ze szczegółami opisują, jak robotnicy byli w stanie wznieść tak ogromną budowlę”.

Dr Tale przez prawie pięć lat próbował odkryć, co papirusy mówią nam o starożytnych Egipcjanach, wyjaśnia narrator filmu informując, że autor zwoju nazywał się Merer i nadzorował statek towarowy oraz grupę 40 najlepszych budowniczych.

- Opisuje, że zadaniem jego grupy był transport cennych białych bloków przez Nil i jest to informacja z pierwszej ręki !

Merer był urzędnikiem średniego szczebla- “inspektorem”, a jego dziennik, najprawdopodobniej pochodzący z 26 roku rządów Cheopsa, opisuje kilka miesięcy pracy przy transporcie wapienia z kamieniołomów Tura.

Chociaż dziennik nie dostarcza informacji na temat tego, gdzie i do czego używano kamienia, biorąc pod uwagę, że był pisany w czasach uważanych za schyłek rządów Cheopsa, dr Tale uważa, że najprawdopodobniej chodzi o zewnętrzną warstwę Wielkiej Piramidy.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Express.co.uk

Polub Plportal.pl:

Reklama