Czy faktycznie odkryto tajemnicę wznoszenia egipskich piramid?

Reklama

sob., 11/10/2018 - 16:26 -- koscielniakk

Przypadkowe odkrycie grupy archeologów dokonane w starożytnym kamieniołomie rzuca nowe światło na tajemnicę, która przez dziesięciolecia zajmowała umysły badaczy- w jaki sposób budowano piramidy egipskie?

Badając starożytne napisy, międzynarodowa ekipa naukowa natknęła się na skomplikowany system ramp pochodzący sprzed 4.500 lat, który może dać odpowiedź na dręczące pytanie.

 

 

Zachowane fragmenty rampy znaleźli archeolodzy z Uniwersytetu w Liverpoolu i Francuskiego Instytutu Wschodniej Archeologii w Kairze. Leżały w kamieniołomie na egipskiej pustyni. Odnalezione mocowania potwierdzają, że przewożenie ogromnych bloków kamiennych, z których zbudowane są piramidy, było bardzo ciężką pracą, ale wykonywaną szybciej, niż do tej pory sądzono.

- Za pomocą specjalnych sanek, które przewoziły kamienne bloki przymocowane do nich linami, starożytni Egipcjanie mogli wydobywać kamienie z kamieniołomu alabastru pod stromym kątem, powiedział Janis Gurdon z Francuskiego Instytutu Archeologii Wschodniej.

Zdaniem naukowców, schody i kolumny po obu stronach rampy umożliwiały robotnikom ciągnięcie i przesuwanie ciężarów z kilku kierunków, chociaż ciągnęli je za sobą. Badacze uważają, że ludzie pracujący nieco niżej mogli popychać blok kamienny, natomiast pozostałe dwie grupy jednocześnie ciągnęły liny biegnące wokół filarów. W ten sposób praca była wykonywana szybciej, niż do tej pory sądzono, ale dalej wymagała wyjątkowego wysiłku i dużej liczby robotników.

- System, na który natknęliśmy się, umożliwiał większej liczbie ludzi jednoczesne ciągnięcie i popychanie, co pozwalało na użycie większej siły i szybsze przesuwanie bloków, powiedział egiptolog Ronald Enmarch, który wraz ze swoim zespołem dokonał odkrycia

Odkrycie, do którego doszli archeolodzy pod koniec września, ma być opisane w jednym z pism naukowych. Badacze przyznają, że w kamieniołomie zajmowali się starożytnymi inskrypcjami i że na rampę natknęli się przez przypadek. Napisy umożliwiły im ocenę konstrukcji rampy pochodzącej z czasów faraona Cheopsa (Chufu), który zbudował Wielką Piramidę w Gizie.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Guardian/dailymail.co.uk

Polub Plportal.pl:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama