Dinozaur rogaty odkryty w USA był przodkiem triceratopsa

Reklama

czw., 05/13/2021 - 19:30 -- MagdalenaL

Zdjęcie: unsplash.com

Paleontolodzy z USA odkryli nowy gatunek dinozaura rogatego, który był przodkiem triceratopsa i żył w Nowym Meksyku 82 miliony lat temu.

Gatunek ten podchodzi z grupy roślinożernych dinozaurów podobnych do nosorożców, znanych jako ceratopsy, które na ogół żyły w stadach i charakteryzowały się rogami, kryzami oraz dziobatymi twarzami.

Nowo opisany gatunek - Menefeeceratops sealeyi – dostarcza ważnych informacji do zrozumienia ewolucji ceratopsów jako, że obecnie jest to najstarszy dinozaur z gatunku.

Skamieniałe szczątki dinozaura zostały odnalezione w skałach znanych jako formacja Menefee w północno-zachodnim Nowym Meksyku w 1996 roku przez Paula Sealeya, pracownika Muzeum Historii Naturalnej i Nauki w Nowym Meksyku. Nowe badania ujawniły, że skamieniałości należą do nieznanego wcześniej gatunku.

„W ciągu ostatnich dwóch dekad nasza wiedza na temat różnorodności ceratopsów znacznie wzrosła” – twierdzi Peter Dodson z Uniwersytetu Pensylwanii, który specjalizuje się w badaniu dinozaurów rogatych.

Menefeeceratops jest spokrewniony z triceratopsem, innym dinozaurem z rodziny ceratopsów, ale występował wcześniej. Nowy gatunek miał stosunkowo małą wielkość, 3-4,5 metra długości, w porównaniu do triceratopsa, który osiągał nawet do 9 metrów długości i 3 metrów wysokości.

Chociaż nie udało się odzyskać wszystkich kości dinozaura, zachowała się znaczna część jego szkieletu, w tym części czaszki i dolnej szczęki, przedramienia, tylnych kończyn, miednicy, kręgów i żeber.

Zespół badaczy stwierdził, że kości są nie tylko dowodem na to, że zwierzę jest wyjątkowym okazem wśród innych znanych już gatunków dinozaurów, ale również dostarcza dodatkowych wskazówek na temat historii życia tego osobnika. Skamieniałości wykazują oznaki potencjalnej patologii wynikającej z niewielkiego urazu lub choroby na co najmniej jednym z kręgów w pobliżu podstawy kręgosłupa.

Jedną z kluczowych cech odróżniających menefeeceratopsa od innych dinozaurów rogatych jest kość, która tworzy boki kryzy dinozaura, zwana kością łuskową. Choć jest mniej okazała niż u innych ceratopsów, ma wyraźniejsze wklęsłe i wypukłe elementy.

Naukowcy odkryli, że menefeeceratops znajdował się na początku schematu ewolucyjnego podrodziny centrozaurynów, co sugeruje nie tylko, że gatunek ten jest jednym z najstarszych znanych ceratopsów centrozaurynów, ale także jest jednym z najbardziej podstawowych gatunków w kontekście ewolucyjnym.

„Menefeeceratops był częścią kwitnącego ekosystemu kredy w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych wraz z dinozaurami, które poprzedzały gatunki występujące pod koniec tego okresu” – informuje Steven Jasinski, współautor badania z Uniwersytetu Pensylwanii.

Choć do tej pory wykonano stosunkowo niewiele badań polegających na zbieraniu skamieniałości dinozaurów z formacji Menefee, naukowcy mają nadzieję na więcej prac terenowych w tym obszarze.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „PalZ”.

Autor: 
Harry Cockburn / tłum. Klaudia Nikodem
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama