Fabryka piwa w Abydos: w Egipcie odkryto sporych rozmiarów browar z czasów starożytnych

Reklama

wt., 02/16/2021 - 13:03 -- MagdalenaL

Fot. EPA

Znalezisko to “może być najstarszą wytwórnią piwa o wysokiej mocy produkcyjnej na świecie.”

Archeolodzy pracujący w Egipcie odkryli coś, co może się okazać najstarszą znaną nam fabryką piwa. Wiek znaleziska jest oceniany na około 5 tysięcy lat.

Egipsko-amerykański zespół archeologów odkrył browar w Abidos, starożytnym cmentarzysku położonym na pustyni.

Znaleziono pewną liczbę jednostek zawierających około 40 naczyń używanych do podgrzewania mieszaniny ziaren i wody w celu wytworzenia piwa.

Zdaniem Najwyższej Rady Starożytności, niewykluczone jest, że browar ten pamięta czasy króla Narmera

Rada wierzy, iż znalezisko to “jest najstarszą na świecie wytwórnią piwa o wysokiej mocy produkcyjnej.”

Król Narmer rządził ponad 5 tysięcy lat temu. Zapoczątkował on Pierwszą Dynastię, jest także uważany za władcę, który zjednoczył Egipt.

Jak twierdzi sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, Mostafa Waziri, wytwórnia składała się z ośmiu sporych obszarów. Każdy z nich miał długość 20 metrów i zawierał około 40 ceramicznych naczyń ułożonych w dwa rzędy.

Szacuje się, że na terenie browaru wytworzono tysiące litrów piwa / Fot. EPA

Mieszaninę ziaren i wody używaną do produkcji piwa podgrzewano w kadziach, z których każda “utrzymywana była w miejscu za pomocą glinianych dźwigni umiejscowionych pionowo w taki sposób, że tworzyły one pierścienie,” opowiada Waziri.

Browar “specjalnie mógł zostać zbudowany w tym miejscu w celu zaopatrywania królewskich rytuałów, które odbywały się na terenach cmentarnych należących do władców Egiptu,” czytamy w oświadczeniu egipskiego Ministerstwa Turystyki, które to zacytowało wypowiedź Matthew Adamsa z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Adams jest archeologiem oraz jednym z przywódców ekspedycji badawczej.

Szacuje się, że piwo było tam produkowane na dużą skalę, w ilości około 22,400 litrów naraz.

Według oświadczenia, “Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na cmentarzyskach, odnaleziono dowody na to, że piwo stanowiło element ceremonii składania ofiar.”

Abydos jest jednym z najstarszych miast starożytnego Egiptu i jest pełne rozległych nekropolii oraz świątyń.

Obszar ten znajduje się w południowej prowincji Sohag, położonej w Górnym Egipcie, w którym to znajduje się najpopularniejsza atrakcja turystyczna kraju - miasto Luxor.

Na początku miesiąca, ekspedycja pracująca w pobliżu Aleksandrii odkryła kilka mumii o złotych językach. Znalezisko datowane jest na około 2 tysiące lat.

Tłumaczyła Jagoda Chudzińska

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Polub Plportal.pl:

Reklama