Grecja : Odkryto najstarsze ludzkie szczątki

Reklama

sob., 07/13/2019 - 14:59 -- Anonim (niezweryfikowany)

Homo sapiens przybył z Afryki do Europy nawet 150.000 lat wcześniej, niż do tej pory sądzono, twierdzą naukowcy, którzy analizowali czaszkę człowieka nowożytnego znalezioną w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w jaskini na południu Grecji.

Katerina Havarti z Uniwersytetu w Tybindze wraz z zespołem komputerowo zrekonstruowała uszkodzone fragmenty czaszki liczącej jej zdaniem 210.000 lat. Zaokrąglona potylica wskazuje na to, że chodzi o głowę Homo sapiens. Jak donosi Nature, to "najstarszy" nowożytny człowiek odkryty poza Afryką.

Naukowcy są zgodni, że anatomicznie rzecz biorąc współczesny człowiek pochodzi z Afryki. Rezultaty najnowszych badań potwierdzają, że przybył do Europy dużo wcześniej, niż sądzono.

W tym samym miejscu naukowcy odkryli szczątki neandertalczyków, pochodzące prawdopodobnie sprzed 170.000 lat.

Wszystkie dotychczasowe odkrycia potwierdzają, że w okresie średniego plejstocenu (przed 781.000-126.000 laty) na terytorium dzisiejszej Grecji żyła wczesna populacja Homo sapiens. Człowiek neandertalski pojawił się tam dopiero po jakimś czasie. Analizy czaszek dowodzą, że neandertalczycy znacznie później wpłynęli na rozwój anatomiczny współczesnego człowieka.

Zdaniem Fejsal Bibi z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie, rezultaty badań (także tych z lat poprzednich) świadczą o tym, że historia Homo sapiens jest o wiele starsza i bardziej złożona niż do tej pory sądzono.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Spiegel.de

Polub Plportal.pl:

Reklama