Historia Armenii

Reklama

czw., 03/10/2022 - 21:53 -- MagdalenaL

Starożytna Armenia, położona na południowym Kaukazie w Eurazji, została zasiedlona w epoce neolitu, ale jej pierwszym odnotowanym państwem właściwym było królestwo Urartu z IX wieku p.n.e.

Włączona do perskiego imperium Cyrusa Wielkiego w VI wieku p.n.e., dynastia Orontydów rządziła jako perscy satrapowie, pełniąc tę funkcję dla swoich następnych władców, Macedończyków i Imperium Seleucydów w III wieku p.n.e. Pod rządami dynastii Artaszesidów i Arszakidów kraj rozkwitał, ale często znajdował się między ambicjami krajów Partii i Rzymu, a następnie Cesarstwa Sasanidów i Bizancjum. Granice państwa różniły się znacznie na przestrzeni wieków, ale tak wspólne czynniki, jak religia i język, były zjednoczone przez wieloletnie klany dynastyczne, co nadało Armenii własną unikalną tożsamość w starożytności.

Hajasa-Azzi (1500-1200 p.n.e.)

Pierwszą możliwą do zidentyfikowania kulturą w regionie jest Hajasa-Azzi, konfederacja rdzennych plemion, która rozkwitała na żyznym płaskowyżu starożytnej Armenii wokół góry Ararat i części dzisiejszej wschodniej Turcji. Hajasa-Azzi to eponim ludu Haj, termin, którego Ormianie używają do opisania siebie i swojego państwa, Hajastan. Z biegiem czasu Hajasa-Azzi mieszali się z innymi grupami etnicznymi i lokalnymi plemionami, takimi jak Huryci, Arme-Szupria i Nairi, prawdopodobnie motywowani potrzebą obrony przed bardziej agresywnymi i potężnymi sąsiadami, takimi jak Hetyci i Asyryjczycy. Przypuszcza się, że zostali zinfiltrowani przez Trako-Frygów po upadku imperium hetyckiego. W 1200 p.n.e. ostatecznie te różne ludy i królestwa zostały połączone w pierwsze rozpoznawalne i zarejestrowane państwo regionu, królestwo Urartu z IX wieku p.n.e.

 

Urartu (IX wiek p.n.e. do ok. 590 p.n.e.)

Urartu rozwinęło się jako federacja starszych i mniejszych królestw w Armenii, wschodniej Turcji i północno-zachodnim Iranie. „Urartu” pochodzi od „urashtu”, asyryjskiego słowa oznaczającego królestwo, i oznacza „wysokie miejsce”, prawdopodobnie odnosi się to do regionu górskiego lub w powszechnej w kulturze praktyki budowania fortyfikacji na skalnych cyplach. Urartianie nazywali siebie Biaina.

Geografia i ekspansja

Urartu prosperowało dzięki osiedleniu się na rozległym, żyznym płaskowyżu, dobrze zaopatrzonym przez rzeki. Uprawa winorośli była ważna, a produkcja wina w regionie była prawdopodobnie najwcześniejsza na świecie. Hodowla zwierząt prosperowała dzięki doskonałym pastwiskom górskim, szczególnie chętnie hodowane były konie. Złoża minerałów na tym obszarze obejmowały złoto, srebro, miedź, ołów, żelazo i cynę, wszystkie były wykorzystywane do produkcji wysoko wykwalifikowanych wyrobów metalowych, zwłaszcza kotłów z brązu. Kolejnym źródłem dobrobytu było położenie na szlakach handlowych między starożytną kulturą śródziemnomorską a azjatycką i anatolijską.

Autor: 
Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh / Autor oryginału: worldhistory.org
Polub Plportal.pl:

Reklama