Historia koni św. Marka

Reklama

śr., 12/01/2021 - 02:18 -- MagdalenaL

Konie Świętego Marka

Uważa się, że powstały w IV wieku p.n.e.

Lokalizacja: Bazylika św. Marka w Wenecji, Północne Włochy

Artysta: grecki rzeźbiarz Lizyp

Starożytne posągi „Koni św. Marka” pochodzą z antyku i uważa się, że zostały wykonane przez greckiego rzeźbiarza Lizypa, choć nie wszyscy zgadzają się z teorią, że to on jest ich prawdziwym twórcą. Lizyp, który żył w IV wieku p.n.e, jest uważany za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy starożytnej Grecji.

Mówi się, że te posągi mogły przybyć z wyspy Chios (piątej co do wielkości z greckich wysp), ponieważ cztery konie i kwadryga (rodzaj rydwanu używanego w starożytnych igrzyskach olimpijskich) zostały wspomniane w Parastaseis syntomoi chronikai, datowany na VIII lub IX wiek,. ale ta teoria również jest podważana. Jeśli jednak uznamy ten tekst za rzetelne źródło, to konie przebywały na tej wyspie do 1204 r., kiedy zostały skradzione przez wojska weneckie, gdy plądrowały stolicę cesarstwa bizantyjskiego podczas IV krucjaty. Co ciekawe, obroże na szyjach koni, które widać na powyższym zdjęciu, zostały dodane w tym okresie, aby zakryć miejsca, w których je rozcięto, aby usunąć im szyje i głowy i umożliwić ich transport z Konstantynopola do Wenecji.

Wkrótce po czwartej krucjacie doża Enrico Dandolo („doża” oznacza urzędnika cywilnego lub ławnika w Wenecji lub Genui) wysłał konie do Wenecji, gdzie w 1254 r. zamontowano je na fasadzie bazyliki św. Marka.

W 1797 roku Napoleon nakazał siłą usunąć posągi z tamtego miejsca i wywieźć je wraz z kwadrygą do Paryża, gdzie wykorzystano je do zaprojektowania Łuku Triumfalnego Carrousel.


Replika koni św. Marka na Łuku Triumfalnym Carrousel w Paryżu we Francji.

W 1815 roku konie wróciły do Wenecji dzięki kapitanowi Dumaresq, który walczył w bitwie pod Waterloo i razem z wojskami alianckimi w Paryżu. Cesarz Austrii wyznaczył go, by zdjął konie z Łuku Triumfalnego i zwrócił je na ich pierwotne miejsce w bazylice św. Marka w Wenecji. Za świetnie wykonane zadanie, cesarz podarował mu złotą tabakierkę. Na jej wieczku znajdowały się jego inicjały wykonane z diamentów.


Aktualne repliki koni na bazylice św. Marka.

Ostatnie podróże koni św. Marka

Do początku lat 80. konie pozostawały nietknięte na fasadzie bazyliki. Ale wraz z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, które przyspieszyłoby niszczenie posągów, zdjęto je i przeniesiono do środka budowli, gdzie nadal można je podziwiać. Na zewnątrz natomiast znajdują się ich wierne kopie.

 

Autor: 
Shya Beth / tłum. Klaudia Jamróg
Polub Plportal.pl:

Reklama