Medycyna starożytnego Egiptu! Niesamowity poziom medycyny w Kraju Faraonów

Reklama

pon., 12/25/2017 - 11:10 -- zzz

Dowody na to, że ludzie żyjący w czasach Faraonów byli otoczeni opieką medyczną przez specjalistów wyrafinowanej medycyny nie są rzadkością w historii. Istnieją dobitne przykłady na to, że specjaliści w dziedzinie medycyny i stomatologii w starożytnym Egipcie praktykowali techniki, które dziś uważane są za wysoko wykwalifikowane.

 

Odkryto mumie, względem których stosowano neurochirurgię w leczeniu nowotworów i tętniaków. Dowody na ortodoncję, używanie złota do wypełniania zębów i higieny jamy ustnej także istniały w starożytnym Egipcie.

Egipcjanie przywiązywali wielką wagę do swojego zdrowia i uważa się, że średnia długość życia w Egipcie była dłuższa niż w jakiejkolwiek innej części znanego świata. Lekarze byli tak dobrze wyszkoleni, że ludzie z innych krajów przyjeżdżali do Egiptu na studia, a po powrocie do siebie uchodzili za świetnych fachowców, właśnie dzięki pobieraniu nauk w Kraju Faraonów.

 


Podczas prac archeologicznych odkryta takie m.in. znaleziska
fot. wikimedia-commons domena publiczna

 

Medycyna była wysoce wyspecjalizowana. Byli tacy lekarze, którzy specjalizowali się w leczeniu oczu, inni specjalizowali się w medycynie wewnętrznej, jeszcze inni zajmowali się „problemami” głowy, a niektóre formy lekarskiej sztuki były wyłącznym obowiązkiem kobiet. Są obrazy przedstawiające lekarza badającego puls pacjenta, więc możemy zakładać, iż ówcześni medycy posiadali dużą wiedzę o zasadach funkcjonowania serca.

 

 

Egipski starożytny NFZ?

W większości przypadków zarówno dentyści, jak i lekarze byli opłacani przez skarb państwa, ale czasami zdarzało się, że mogli przyjmować opłaty za swoją usługę od pacjentów. Gdyby jednak wyruszyli w zagraniczną podróż lub zostali związani z wojskiem, nigdy nie mogli oni pobierać opłat za swoje usługi.

Ich zasady praktyki medycznej są stosowane do dzisiaj


Ich zasady praktyki medycznej są stosowane do dzisiaj
fot. wikimedia-commons domena publiczna

Ustanowiono normy, zasady i przepisy dotyczące praktykowania medycyny i stomatologii. Nie można było zmienić przewidzianego praktyką leczenia dla konkretnej choroby, chyba że wszystkie metody konwencjonalne zostały wykorzystane i zawiodły. Często zdarzały się dotkliwe kary dla lekarzy, którzy nie praktykowali swojej sztuki zgodnie z ustalonymi standardami. Jeśli pacjent zmarł, lekarz za to nie odpowiadał, z wyjątkiem przypadków, gdy nie przeprowadził on leczenia pacjenta w standardowy sposób. Jeśli każdy lek został podany zgodnie z prawem medycznym, byli oni zwolnieni z winy, nawet jeżeli pacjent nie wyzdrowiał. Pozwalano doktorom na pewną swobodę w przypadku, gdy po trzech dniach nie nastąpiła poprawa – można było wtedy zastosować alternatywne metody.

 

Warto zauważyć, że te alternatywne techniki były tym, co dzisiaj nazywamy okultyzmem. Istniały zasady wykorzystania innych niż naukowe metody, ale tylko tam, gdzie pojawił się element frustracji wśród rodziny chorego lub samego lekarza, który wynikał z nieskutecznego leczenia konwencjonalnego.

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Istniało powszechne przekonanie o skuteczności medycyny prewencyjnej i uważano, że dieta jest głównym czynnikiem zarówno w chorobie, jak i w kwestii samopoczucia. Uważano, że większość chorób wynika z niestrawności i nadmiaru jedzenia. Lekarze wierzyli w abstynencję, środki przeczyszczające, aplikowanie niewielkich dawek leków lub to, co dziś nazywamy medycyną homeopatyczną.

Wykorzystanie lekarstw zostało wspomniane w pismach, które odkrywamy do dzisiaj. Wiele leków, które są nadal używane w tej części świata, stanowią część starożytnej farmakologii. Masa ziół uprawianych między Nilem a Morzem Czerwonym jest nadal znana Arabom. Zarówno greccy, jak i rzymscy pisarze odwoływali się do praktyki medycznej w Egipcie, a szczególny nacisk kładziono na stosowanie naturalnych substancji o właściwościach terapeutycznych.


Dzięki mumiom zdobywali wiedzę o funkcjonowaniu ludzkich organów
fot. - wikipedia.org

Wykonywano sekcje na zmarłych pacjentach, a wyciągnięte wnioski dawały starożytnym lekarzom coraz większą wiedzę na temat życia i śmierci. Do dziś nie jesteśmy całkowicie pewni konsekwencji płynących z mumifikacji. Lekarze mieli wiedzę, że usunięcie tych wewnętrznych narządów, które mogłyby rozpaść się, usprawniłoby sam jej proces i zachowało mumię niemal w nieskończoność. Współcześni psychoanalitycy byliby zainteresowani faktem, jak bardzo Egipcjanie cenili sobie interpretację snów. Pomimo niestosowania przez doktorów współcześnie znanych nam zasad wyrafinowanej psychiatrii Egipcjanie uchodzili za ekspertów w analizowaniu marzeń sennych.

Ponieważ istnieją dowody pochodzące ze zmumifikowanych szczątków, które mówią o tym, iż w przypadku niektórych pacjentów przeprowadzano skomplikowaną operację, pojawia się pytanie, w jaki sposób ów pacjent mógł zostać znieczulony. Uważa się, że zarówno same leki, jak i formy hipnozy były wykorzystane do spowodowania uśpienia pacjenta podczas zabiegu chirurgicznego.

Kąpiel uniwersalnym sposobem zachowania zdrowia

 

Egipcjanie bardzo poważnie podchodzili do kwestii higieny wynikającej z brania kąpieli. Używano zarówno zimnej, jak i ciepłej wody, w której rozpuszczano minerały, a ogólne podejście dotyczące czystości jest widoczne na malunkach, które badacze odkrywają po dziś dzień. Wątpliwe jest jednak, aby obywatele Kraju Faraonów mieli jakąkolwiek koncepcję na istnienie mikroorganizmów, ale fakt, iż wierzyli w częste mycie rąk i twarzy, jak i branie klasycznych kąpieli musiał być czynnikiem przyczyniającym się do ich dobrego zdrowia i długowieczności.

Warto zauważyć, że wiele praktyk Egipcjan dotyczących zarówno medycyny, jak i stomatologii jest wciąż aktualnych. Często trudno jest nam docenić w pełni dziedzictwo tych ludzi zarówno w dziedzinie sztuki i nauki, w technologii, jak i w ogólnej filozofii życia, które to umożliwiały zachowanie ich wiedzy poprzez wieki, aż po współczesne nam czasy.

 

Autor: 
Maciej Chroscielewski
Źródło: 

niesamowitahistoria.pl/plportalpl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama