Na aukcji zostały sprzedane dwa posągi sfinksów sprzed tysiąca lat, które starsze małżeństwo trzymało w ogrodzie tylko dla ozdoby

Reklama

ndz., 10/17/2021 - 22:09 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Manders Auctions

W Wielkiej Brytanii na aukcji „Manders Auctions” zostały sprzedane kamienne posągi sfinksów, które prawdopodobnie były stworzone tysiące lat temu. Były trzymane w swoim ogrodzie przez starsze małżeństwo z Anglii, myśląc, że nie mają żadnej wartości.

Informuje CNN.

Byli wlaściciele posągów kupili je na aukcji w 2016 roku za kilkaset funtów. Nazywano je wówczas kopiami starożytnych egipskich posągów powstałych w XVIII wieku. Nie były w najlepszym stanie: głowę jednego sfinksa trzeba było skleić cementem.

Sfinksy przez długi czas zdobiły ogródek domu starszej pary, dopóki nie zdecydowała się na przeprowadzkę i nie zaczęła sprzedawać swoją posiadłość. We wrześniu 2021 r. statuetki te zostały wystawione na aukcję z początkową ceną 200 funtów.

„A potem cena za oferowany towar oszalała”, wspomina właściciel domu aukcyjnego James Mander: w ciągu 15 minut wartość wzrosła do 195 tysięcy funtów (z wyłączeniem 24% prowizji domu aukcyjnego). Posągi zostały ostatecznie zakupione przez jedną z galerii.

Mander wyjaśnia, że ​​kiedy wystawił los na aukcję, pomyślał (podobnie jak jej dawni właściciele), że jest to tylko kopia XVIII-wiecznych posągów sfinksów. Wtedy Brytyjczycy dużo podróżowali po Europie i kupowali podobne rzeczy. Eksperci wcześniej również nie wątpili w to.

„Okazało się jednak, że te posągi mają tysiące lat. Mało tego, są prawdziwe… Zastanawiam się, gdzie były przez ostatnie pięć tysięcy lat ” - powiedział Mander w wywiadzie dla CNN. Dodał też, że starsza para, która udekorowała ogród posągami, „nie mogła uwierzyć w to, co posiadała”.

Sfinksy - mityczne stworzenia z głową człowieka lub kota, skrzydłami sokoła i ciałem lwa - były powszechne w kulturze starożytnego Egiptu. Ich posągi wznoszono przy wejściach do świątyń jako symbol ochrony miejsc świętych. Uważano, że sfinksy są miłosierne wobec ludzi i obdarzone niezwykłą siłą.

Autor: 
Oleg Pavlyuk / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Polub Plportal.pl:

Reklama