Na polu znalazł artefakt sprzed tysięcy lat. Ściągnął na siebie policję

Reklama

pt., 02/19/2021 - 15:50 -- MagdalenaL

Rolnik z Małopolski przed laty znalazł na swym polu nietypowe znalezisko. Przedmiotem zainteresował się szerzej dopiero teraz. W internecie zamieścił zdjęcie artefaktu, by zasięgnąć informacji od internautów. Tym sposobem ściągnął na siebie policję. 

Czasami bywa tak, że w ziemi odnajdujemy różne przedmioty. Zazwyczaj są to fragmenty szkła czy śmieci. Niekiedy jednak ludziom udaje się odkryć prawdziwe skarby. Tak było w przypadku mężczyzny z Małopolski. Podczas wykopu ziemniaków odnalazł on artefakt sprzed kilku tysięcy lat.  

Przedmiot przeleżał w jednej z jego szuflad. Dopiero teraz znalazca zainteresował się swoim odkryciem. W internecie zamieścił zdjęcie przedmiotu z prośbą o pomoc w jego identyfikacji. Fotografia przykuła uwagę policjantów, którzy postanowili odwiedzić odkrywcę z przypadku. Wcześniej namierzyli lokalizację miejsca, gdzie wykonano zdjęcie.

Siekierka sprzed tysięcy lat / Fot. policja.pl

Odkrycia dokonano kilka lat wcześniej

Mężczyzna podtrzymuje, że posiadaczem znaleziska jest od dłuższego czasu. Przedmiot został przez niego znaleziony podczas wykopywania ziemniaków. Następnie znalazca schował siekierkę do szuflady, gdzie przeleżała kilka lat. Dopiero niedawno rolnik postanowił zgłębić historię swojego znaleziska. Odpowiedzi szukał w internecie.

Polskie prawo

Policja przypomina przepisy dotyczące tego typu odkryć. Według polskiego prawa każdy zabytek archeologiczny jest własnością Skarbu Państwa i nie można ich przetrzymywać ani nimi handlować. Każde tego typu znalezisko należy zgłosić do odpowiedniego organu. Nagroda dla znalazcy jest przewidywana tylko w przypadku dopełnienia wyżej wymienionego obowiązku. Poszukiwanie i przetrzymywanie artefaktów jest w Polsce zabronione. 

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl / policja.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama