Neandertalczycy

Reklama

pt., 01/24/2020 - 13:22 -- Anonim (niezweryfikowany)

Najnowsze badania wykazały, że ludzie żyjący 400.000 do 40.000 lat temu nurkowali w poszukiwaniu skorupiaków. Informacja ta burzy stereotyp o neandertalczykach jako brutalnych istotach bez jakichkolwiek zdolności do myślenia.

Ciągle jeszcze mało jest dowodów na to, że prehistoryczni ludzie potrafili pływać. Zespół naukowców analizujący muszle znalezione w Grota de Moskerini potwierdził, że należały one do neandertalczyków. Żyli w pobliżu jaskini usytuowanej w Lacjum, a z muszli skorupiaków wyrabiali ostre przedmioty.

Paolo Villa z Uniwersytetu w Kolorado wraz ze współpracownikami przeanalizował 171 elementów prastarych narzędzi. Wszystkie zrobione zostały z gładkich muszli skorupiaków (Callista Chione). Broń po raz pierwszy została znaleziona w 1940 roku, podczas wykopalisk archeologicznych i dopiero od tamtego czasu bada się jej pochodzenie.

Znalezione przedmioty były matowe i nosiły ślady uszkodzeń spowodowanych kontaktem z organizmami morskimi i żwirem.

Większość znaleziska jest podobna do muszli skorupiaków spotykanych na plażach. 1/4 była gładka, bez jakichkolwiek uszkodzeń, co wskazuje na fakt, że zostały zebrane z dna morskiego, i że skorupiaki były wtedy jeszcze żywe.

Nurkowali, żeby przeżyć

Dzisiaj takie muszle również wydobywa się z dna Adriatyku, szuka się ich na głębokości ponad 10 m. W północnej części Adriatyku gładkie muszle można także znaleźć w pobliżu brzegu morskiego, na głębokości około 0,50- 1 m.

- Wygląda na to, że neandertalczycy nurkowali na wstrzymanym oddechu, bez `wyposażenia`, a muszle zbierali na głębokości 2-4 m, wyjaśnia prof. Villa.

Zdaniem Matta Pope z Instytutu Archeologicznego przy London`s Global University, to wielkie odkrycie.

- Wszyscy wiemy, że na morzu zdarzają się burze mogące wyrzucić muszle na ląd. W tym przypadku chodzi o materiał przyniesiony do jaskini z różnych trenów. On nie pochodzi z jaskini, w której został znaleziony, zbierano go w różnych miejscach, wyjaśnia Pope.

 

Nie byli dzikusami

Dowody burzą stereotyp o neandertalczykach jako istotach gwałtownych, całymi dniami polujących na dziką zwierzynę. Wiadomo, że w płytkich wodach zbierali małże, ale aż do teraz nie było oczywistych dowodów na ich umiejętności pływackie i nurkowania.

- Najnowsze odkrycie pokazuje, że neandertalczycy korzystali z zasobów morskich nie tylko by się wyżywić, ale również by wyrabiać broń.

Czasami w badaniach nad rozwojem gatunku ludzkiego sposób gromadzenia zasobów umożliwiał wykazanie różnicy między neandertalczykami a człowiekiem inteligentnym. Zdaniem Pope, dzięki niedawnemu odkryciu ta granica powoli się zaciera.

- Okazuje się, że pradawni ludzie z tej części wybrzeża osiedlali się tam tylko w określonych porach roku. Wygląda na to, że do morza schodzili tylko czasami, żeby zaopatrzyć się w materiał do wyrobu potrzebnej na co dzień broni. Być może, te skorupiaki stanowiły też ich wyżywienie w sezonie zimowym, kiedy ciężko było o coś innego, wyjaśnia Pope.

W ubiegłym roku, profesor Uniwersytetu Waszyngtona Erik Trinkaus podał do wiadomości, że neandertalczycy cierpieli na tzw. „ucho surfera”. Chodzi o stwardnienie rozwijające się w głębi kanału słuchowego, charakterystyczne dla osób, które większość czasu spędzają w wodzie i są narażone na silne podmuchy wiatru. Być może, neandertalczycy spali w zimnych i wilgotnych miejscach.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

klix.ba

Polub Plportal.pl:

Reklama