Niesamowite ! Znaleziono szczątki samicy prassaka liczącej 185 mln lat i jej 38 młodych

Reklama

czw., 11/01/2018 - 22:47 -- koscielniakk

Szczątki samicy wymarłego krewnego ssaków i jej 38 młodych należą do najbardziej przekonujących dowodów na to, że dokonała się ogromna zmiana w ewolucji ssaków, dzięki której duże możliwości reprodukcyjne zastąpione zostały większym mózgiem, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie, którzy odkryli i przeanalizowali znalezione fosylia.

 

 

- To wyjątkowe odkrycie, ponieważ chodzi o jedyne poznane dotąd, dobrze zachowane fosylia młodych przodka ssaków i może ono mieć istotny wpływ na wiedzę o biologii ssaków, powiedział w wywiadzie dla "Live Science" Greg Wilson z Uniwersytetu w Waszyngtonie.

Zwierzę, które nazwano Kayentatherium wellesi, należało do cynodontów, od których prawdopodobnie wywodzą się ssaki. Żyło w okresie Jury, przed 185 mln laty. Jego młode było dwukrotnie większe, niż młode jakiegokolwiek dzisiejszego, przeciętnej wielkości ssaka.

Chociaż na miejscu znaleziska nie odkryto skorupek jaj przypuszcza się, że młode rozwijały się w jajach niestety, zginęły zaraz po wykluciu.

Miały bardzo małe mózgi, co świadczy o tym, że mózg ssaków powiększył się dopiero w wyniku ewolucji.

- Te młode należą do bardzo ważnego segmentu drzewa ewolucyjnego, mówi szefowa prac badawczych Eva Hoffman.

- Cynodonty miały wiele cech dzisiejszych ssaków, ważnych dla zrozumienia ich ewolucji. Kilka milionów lat później posiadały wprawdzie większe mózgi, ale ich potomstwo nie było już tak liczne.

- Odnalezione skamieliny umożliwiają nam wgląd w biologię reprodukcyjną zwierząt, które jeszcze nie były ssakami w momencie, gdy rozpoczęła się transformacja gadów w ssaki.

 

 

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

foxnews.com

Polub Plportal.pl:

Reklama