Odkryto ludzkie odciski stóp uważane za najstarsze w Ameryce Północnej

Reklama

czw., 09/30/2021 - 14:09 -- MagdalenaL

Skamieniałe ludzkie odciski stóp w parku narodowym White Sands w Nowym Meksyku. Zdjęcie: AP

Nowe badania naukowe przeprowadzone przez archeologów odkryły, co według nich jest najstarszymi znanymi ludzkimi odciskami stóp w Ameryce Północnej. Badania przeprowadzone w parku narodowym White Sands w Nowym Meksyku odkryły starożytne odciski stóp, a naukowcy szacują, że ślady miały od 21 000 do 23 000 lat, donosi Science. Odciski zostały zakopane w warstwach gleby w parku narodowym, a naukowcy z US Geological Survey analizowali nasiona osadzone w śladach, aby obliczyć wiek skamieniałości. Naukowcy ustalili również, że kilkanaście znalezionych odcisków stóp należało do różnych osób, głównie dzieci i nastolatków.

Wcześniej naukowcy powszechnie zakładali, że najwcześniejsze pojawienie się ludzi w obu Amerykach miało miejsce od 11 000 do 13 000 lat temu, z powodu kamiennych włóczni znalezionych w całej Ameryce Północnej i związanych z tak zwaną kulturą Clovis.

„Dowody są bardzo przekonywujące i niezwykle ekscytujące” – mówi Tom Higham, archeolog i ekspert w dziedzinie datowania radiowęglowego z Wiedeńskiego Uniwersytetu Przyrody. „Jestem przekonany, że te ślady naprawdę są w wieku, o którym mówiono”.

Nowe badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z parku narodowego White Sands, National Park Service, US Geological Survey, Bournemouth University, University of Arizona i Cornell University.

“Artykuł przedstawia bardzo przekonujący argument, że te ślady stóp są nie tylko ludzkie, ale mają ponad 20 000 lat” – powiedział Spencer Lucas, paleontolog z Muzeum Historii Naturalnej i Nauki w Nowym Meksyku w Albuquerque to Nature. „To zmienia zasady gry”.

Autor: 
Gloria Oladipo Tłumaczenie: Karolina Bryndal
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama