Odkryto obraz ciężarnej kobiety z epoki kamienia sprzed 5000 lat

Reklama

wt., 08/11/2020 - 10:33 -- AleksandraJ

Åge i Thulla Ørnebakk idąc na skróty przez bagna natrafili na niecodzienny widok, mianowicie kamienną ścianę pełną obrazów z epoki kamienia. Emeryci odkryli starożytne malowidła, które znajdowały się na małej pochyłej ścianie.

- Od razu wpadasz w dobry nastrój - mówi Åge Ørnebakk, który zgłosił swoje znalezisko archeologom.

Fakt, że para natrafiła na postacie namalowane na ścianie był zwykłym zbiegiem okoliczności. Zobaczyli wyżej na skalnej ścianie trochę czerwieni i zaciekawieni sprawdzili co to jest. W ten sposób odkryli namalowane dłonie i wiele postaci, którymi mogli być zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pierwszymi mediami, które wspomnieli o tej sprawie było forskning.no i Fremtiden. Znaleziska zostały odkryte w miejscowości Kvænangen w hrabstwie Troms i Finnmark.

 

Wyjątkowa ludzka ręka

Teraz sprawą zainteresowali się naukowcy z Norweskiego Muzeum Uniwersytetu Arktycznego.

- Znalezienie odcisku ludzkiej dłoni jest czymś wyjątkowym. Nic takiego wcześniej nie zostało odnalezione w północnej Skandynawii.- mówi Ingrid Kristine Sommerseth, badaczka i archeolog.

Szacuje się, że 22 znalezione przez parę obrazy mają od 2000 do 5000 lat. Archeolodzy uważają, że do produkcji farby używano magnetytu zmieszanego z czymś, najprawdopodobniej tłuszczem lub krwią. Magnetyt występuje naturalnie na torfowiskach i w szczelinach skalnych. Jednak naukowcy jak dotąd nie znaleźli technologii mogącej dokładnie przeanalizować składu farby, mają na to nadzieję w najbliższej przyszłości.

Rytualne miejsce z epoki kamienia

Uważa się, że przestrzeń, która została znaleziona, jest w pewnym rodzaju “przejściem” pomiędzy życiem, a podziemiem. Bardzo możliwe, że miejsca te były używane jako rytuały przejścia między życiem, śmiercią i narodzinami.

- Widzimy na przykład, że to co zostało namalowane, może przedstawiać kobietę w ciąży. Dla tamtych ludzi mogło być to zjawiskiem magicznym. - mówi archeolog. - Saamowie również mieli takie miejsca przejściowe, często w szczelinach skalnych, tam zawijano zmarłych w korę i żegnano. Obecnie te miejsca uważane są za święte.

Badacze przypuszczają, że malowidła pochodzą z końca epoki kamienia. To czas kiedy ludzie polowali na północnych obszarach. Odkryto również wzorce osadnictwa, które prawdopodobnie pochodzą z tego samego okresu.W tamtych czasach życie w ziemiankach musiało być czymś powszechnym, Saamowie również tak żyli.

Warto podkreślić, że to nie był pierwszy raz, kiedy Åge Ørnebakk znalazł coś takiego. W 1988 roku mógł się pochwalić znalezieniem grota strzały, który według archeologów mial około 2000 lat.

 

Autor: 
Martyna Grygier
Polub Plportal.pl:

Reklama