Ogromna świątynia z czasów epoki kamienia odnaleziona w Szkocji

Reklama

czw., 06/17/2021 - 21:46 -- MagdalenaL

                                                Zdjęcie: kidsdiscover.com

 

Od dziesięcioleci archeolodzy myśleli, że wzgórze na szkockich Orkadach było moreną lub gruzami pozostawionymi przez lodowiec. Jednak to tak naprawdę ogromna świątynia z epoki kamienia wypełniona artefaktami.

Ness of Brodgar, czyli kawałek ziemi pomiędzy dwoma jeziorami na wyspie, był już słynny z powodu obecności Ring of Brodgar. Ten okrąg stojących skał, prawdopodobnie zbudowany między latami 2500 i 2000 p.n.e., jest trzecim co do wielkości skalnym okręgiem na Wyspach Brytyjskich. Same Orkady są skarbnicą, jeżeli chodzi o artefakty z czasów epoki kamienia. Jednak po badaniu geofizycznym w 2002 roku archeolodzy uświadomili sobie, że odnaleźli coś niezwykle wspaniałego.

„Odnaleźliśmy neolityczną świątynię”, dyrektor wykopów Nick Card z Orkney Research Centre powiedział brytyjskiej gazecie Guardian w 2012 roku. „Właściwie to miejsce jest w całości stworzone ludzkimi rękoma, mimo tego, że zajmuje ponad 6 akrów” (6 akrów to około 24000 metrów kwadratowych!)

Seria wykopów odkryła duże części kompleksu, które zawierają ponad tuzin świątyń połączonych kamiennymi ścieżkami z przybudówkami takimi jak kuchnie. Kopacze znaleźli naczynia, kości zwierząt złożonych w ofierze, kamienne narzędzia, dzieła sztuki i dowody na to, że ludzie z epoki kamienia pomalowali swoje ściany kolorowymi farbami.

Mimo tego, że naukowcy nie znają celu stworzenia tego kompleksu, to „nie była osada lub miejsce, w którym mieszkano,” archeolog Dr. Colin Richards powiedział gazecie Guardian. Oficjalna strona wykopów w Brodgar wyjaśnia, że Richards wierzy w to, iż wielu ludzi z Orkad pomogło zbudować ten kompleks, który został punktem centralnym religijnych ceremonii. 

Przez to, że kompleks jest usytuowany między Ring of Bodgar i Megalitami ze Stenness, jest możliwość, że te miejsca były razem powiązane jako „ceremonialny korytarz”, który kierował gości z całych Orkad i pobliskich wysp do kluczowego punktu ceremonialnego.

Autor: 
Kids Discover; tłum. Martyna Sidoruk
Polub Plportal.pl:

Reklama