Komunikat o błędzie

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? w include_once() (linia 1389 z /var/www/vhosts/tvinfonet.pl/plportal.pl/historia.plportal.pl/includes/bootstrap.inc).

To ogromne podziemne miasto mogło być schronieniem dla 70 tys. pierwszych chrześcijan

Reklama

pon., 05/23/2022 - 10:45 -- MagdalenaL

Robotnicy podczas remontu zabytkowego domu natrafili na ukryte wejście i odkryli ogromny kompleks.

Kompleks mógł być używany jako schronienie podczas rządów rzymskich w Turcji

Pierwsi chrześcijanie prześladowani przez Rzymian na terenie dzisiejszej Turcji zeszli pod ziemię. I to dosłownie. Archeolodzy znaleźli dowody na istnienie ogromnego podziemnego miasta, które ich zdaniem zostało zaprojektowane właśnie w tym celu. Uważa się, że w II i III w. p.n.e. miasto mogło pomieścić około 70 000 ludzi, donosi Tom Metcalfe z Live Science.

 

Naukowcy uważają, że miasto, którego powierzchnię szacuje się na ponad 4 miliony stóp kwadratowych, było wykorzystywane jako schronienie przez prześladowanych Żydów i pierwszych chrześcijan.

Według Josepha De Avila z Wall Street Journal kompleks położony pod miastem Midyat został znaleziony w 2020 r. podczas rutynowych prac renowacyjnych zabytkowych domów w mieście. Po odkryciu ukrytego wejścia do jaskini, robotnicy poszli korytarzem, który doprowadził ich do ogromnego kompleksu.

Całość została nazwana Matiate, co w starożytnym języku asyryjskim oznacza „miasto jaskiń".

Miasto jest „jedynym [tego typu] na świecie”, przekazał tureckiej państwowej agencji Anadolu Agency (AA) Gani Tarkan, dyrektor muzeum w Mardin i kierownik wykopalisk. Naukowcy uważają, że kompleks był zamieszkany w VI wieku n.e., a później był wykorzystywany jako katakumby i wytwórnia wina, gdy mieszkańcy przenieśli się z powrotem na powierzchnię ziemi, podaje „Wall Street Journal”. Do tej pory znaleziono 49 komór, mniej niż 5 procent szacowanej powierzchni podziemnego miasta. W przebadanych obszarach badacze znaleźli silosy, monety i lampy, a także ludzkie i zwierzęce kości.

W podziemnym kompleksie znajduje się również kilka miejsc, które zdaniem badaczy służyły jako miejsca kultu, w tym jedno z gwiazdą Dawida wyrytą pod sufitem.

„Chrześcijaństwo nie było oficjalną religią w II wieku, a rodziny i grupy, które przyjęły chrześcijaństwo, zazwyczaj chroniły się w podziemnych miastach, by uciec przed prześladowaniami ze strony Rzymu”, stwierdził Tarkan w wywiadzie dla „LiveScience”.

Ponieważ wielu pierwszych chrześcijan było również Żydami, obie religie były przedmiotem prześladowań. Rzymskie pogańskie rytuały były częścią „normalnej tkanki” życia w rzymskich miastach, pisze historyk biblijny Wayne A. Meeks - a ci, którzy odmawiali w nich udziału, „nie mieli żadnej pozycji prawnej”.

Po Rzymianach pierwsi chrześcijanie byli prześladowani przez Persów. Średniowieczni żołnierze, którzy przemierzali te tereny w czasie wojny, odnotowali całe miasta pozbawione ludzi.

Choć eksperci uważają to podziemne miasto za największe w Turcji, nie jest to bynajmniej wyjątkowe odkrycie dla tego kraju. W Turcji odkryto ponad 40 innych takich miast, z których najsłynniejsze to Derinkuyu, potężny podziemny kompleks, który prawdopodobnie powstał między VIII a IX wiekiem p.n.e. Mogące pomieścić około 20 000 osób Derinkuyu było wykorzystywane jako kryjówka przez bizantyjskich chrześcijan i Żydów między VIII a XII wiekiem n.e.

Jak donosi Elizabeth Djinis z Instytutu Smithsonian, podziemny kompleks odkryty przez szabrowników w 2017 r. pod tureckim domem okazał się dziełem z epoki żelaza.

Inne miejsca ważne dla wczesnego chrześcijaństwa stały się celami turystycznymi w całym regionie zdominowanym niegdyś przez Imperium Rzymskie. Pochówki w rzymskich katakumbach przyczyniły się do rozwoju chrześcijańskiej sztuki funeralnej. W Materze we Włoszech turyści mogą zwiedzać jaskinie, które służyły jako jedne z pierwszych kościołów chrześcijańskich, a nawet zarezerwować nocleg w tych jaskiniach, które zostały przekształcone w pokoje hotelowe.

Choć wydaje się mało prawdopodobne, by nowo odkryte miasto zostało przekształcone w hotel, władze mają nadzieje, że po zakończeniu wykopalisk i badań kompleks stanie się celem wycieczek turystycznych, podobnie jak znajdujące się nad nim miasto. AA pisze, że Midyat jest „niemal muzeum pod gołym niebem” z powodu zachowania swojej bogatej historii.

 

Obszar ten został doceniony na całym świecie ze względu na swoje dziedzictwo kulturowe, a liczne kościoły i klasztory, pochodzące z VI-VIII w. p.n.e., kandydują do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na przestrzeni wieków pierwsi członkowie dzisiejszego Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego praktykowali chrześcijaństwo, pomimo wzlotów i upadków licznych imperiów.

Miasto, po raz pierwszy zasiedlone około 4000 lat temu w epoce brązu przez Hurrian, było rządzone kolejno przez Asyryjczyków, Aramejczyków, Persów, Greków, Rzymian, Bizantyjczyków i Osmanów. Jego XVII-, XVIII- i XIX-wieczna architektura przyciąga około 3 mln turystów rocznie.

Autor: 
Jane Recker / Tłumaczenie: Barbara Błażkiewicz
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama