Oto nasz NAJSTARSZY PRZODEK i nie wiemy na ile będzie wam się podobał

Reklama

pon., 11/13/2017 - 15:58 -- koscielniakk

Paleontolodzy z Uniwersytetu w Portsmut odkryli na Jurassic Coast w hrabstwie Dorset pozostałości nocnych stworzeń podobnych do szczurów, co do których uważają, że są najstarszymi ze znanych przodków wszystkich ssaków.

 

Nowo odkryty gatunek otrzymał nazwę na cześć paleontologa- amatora Charlesa Newmana: Durlstotherim newmani. Właściciel pubu "Square and Compass" w miejscowości Vort Matravers w hrabstwie Dorset, otworzył muzeum skamielin i pomagał naukowcom zebrać najnowsze znaleziska.

Nowy gatunek zidentyfikowany został na podstawie garstki skamieniałych zębów, które w tym roku znalazł student Uniwersytetu w Portsmut- Grant Smith, a zidentyfikował je dr Steve Sweetman, pracownik naukowy tegoż uniwersytetu.

Sweetman uważa, że chodzi o istoty pokryte futrem, najprawdopodobniej prowadzące nocny tryb życia. Naukowiec zidentyfikował jeszcze jeden gatunek, który został nazwany na cześć Paula Ensoma. Zakłada się, że oba żyły w jaskiniach i żywiły się insektami oraz roślinami.

- Zęby są bardzo rozwinięte, mogą przebić, przeciąć i rozdrobnić żywnoś

. Były bardzo zużyte, co świadczy o tym, że zwierzęta, do których należały, dość długo żyły. To nie byle co, gdy dzieli się przestrzeń życiową z drapieżnymi dinozaurami, wyjaśnia Sweetman.

Szczątki zostały znalezione w skałach w pobliżu Swanage, gdzie odkryto do tej pory tysiące skamieniałości. Zęby były początkowo bardzo proste i dość nieskuteczne, by z czasem zmieni

się w karbowane, wyglądające na trzonowce, które z łatwością szarpały, przeżuwały i rozdrabniały żywnoś

. Tak rozwinięte zęby, jakie miał Durlstotherim newmani, znaleziono wcześniej w warstwach skał z okresu górnej kredy, pochodziły sprzed 86-66 mln lat.

- Paleontolodzy wiele dyskutowali o liczącym około 160 mln lat okazie znalezionym w Chinach. Na początku uważali, że jest tego samego rodzaju, co „nasze” zęby, ale ostatnie badania wykluczyły taką możliwość. „Nasze", liczące 145 mln lat, zęby z pewnością są najstarszymi w linii ssaków prowadzącej do naszego gatunku, zapenia dr Sweetman.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

telegraph.co.uk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama