Peru: odkryto masowy grób dzieci złożonych w ofierze

Reklama

śr., 08/28/2019 - 14:12 -- izabela.szkatula

Odkryto szczątki 227 dzieci, poświęconych aby uśmierzyć gniew bogów cywilizacji Chimu.

Zespół archeologów odkrył szczątki 227 dzieci ofiarowanych zgodnie z rytuałem kultury prekolumbijskiej Chimu, praktykowanym na północnym wybrzeżu współczesnego Peru do końca XV wieku, podał AFP we wtorek archeolog Feren Castillo. Jest to odkrycie na skalę światową.
„To największe miejsce ofiar z dzieci” - powiedział archeolog z miasta Trujillo, dodając, że wykopaliska rozpoczęte w 2018 roku zlokalizowano w miejscu Pampa la Cruz, w nadmorskim kurorcie Huanchaco, około 700 kilometrów na północ od Limy.

Złagodzić gniew bogów

Dzieci w wieku od 4 do 14 lat zostały zabite zgodnie z rytuałem ofiary bogom cywilizacji Chimu, co miało złagodzić ich gniew, rzekomo odpowiedzialny za klęski żywiołowe związane ze zjawiskiem klimatycznym El Niño. Archeolodzy znaleźli również dowody na epizod ulewnych deszczy w czasie ofiary.
„Gdziekolwiek kopiemy, znajdujemy kolejne (dziecko)”, zakopane twarzą skierowaną do oceanu, kontynuował kierownik wykopalisk. Niektórzy nadal mają skórę, włosy i noszą srebrną biżuterię.

Huanchaco było miejscem masowych ofiar z dzieci. Zbiorowy grób 56 dzieci został ekshumowany w czerwcu 2018 roku w tym samym miejscu Pampa la Cruz, a w kwietniu tego samego roku odkryto kolejnych 140 dzieci, w pobliżu Huanchaquito. Magazyn National Geographic podkreślił wyjątkowy charakter odkrycia.
„Huanchaco jest zdecydowanie wybranym miejscem (przez chimusa) do dokonywania tych ofiar” - podsumował Feren Castillo.

Imperium Chimu osiągnęło swój szczyt między 900 a 1450 na północnym wybrzeżu Peru, aż do obecnego Ekwadoru. Zakończył się w 1475 roku, obalony przez imperium Inków, pięćdziesiąt lat przed przybyciem pierwszych konkwistadorów w regionie.

Autor: 
AFP/Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 

lefigaro.fr

Polub Plportal.pl:

Reklama