Pompeje: archeolodzy odkryli wspaniały „skarb czarownika”

Reklama

pon., 08/19/2019 - 13:03 -- Anonim (niezweryfikowany)

Naukowcy odkryli skrzynię pełną cennych przedmiotów używanych, jak można przypuszczać, do magicznych rytuałów.

Po odkryciu rysunków na ścianach budynku w Pompejach, kwestionujących datę erupcji Wezuwiusza, archeolodzy znaleźli tam wspaniały łup; w sercu starożytnego włoskiego miasta Pompeje, w regionie V Parku Archeologicznego - nowym obszarze badań archeologicznych, odkryto ametysty, koralowce, bursztyny, szklane koraliki oraz amulety.

Talizmany przynoszące szczęście, figurki przedstawiające boga wina i płodności Dionizosa, amulety i statuetki z kości; archeolodzy nazwali zdobycze „skarbem czarownika”, a raczej wiedźma.

W miejscu, w którym znajdowała się skrzynia, odkryto kilkanaście ciał kobiet i dzieci będących ofiarami wybuchu Wezuwiusza. Skarby należałby wiec do tych kobiet, które prawdopodobnie były niewolnikami. Jak ocenili naukowcy, znaleziska są wysokiej jakości. „Mogły być noszone podczas rytuałów, nie jako ozdoby, ale jako talizmany przeciw pechowi” - powiedział BBC Massimo Osanna, dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach. „Te przedmioty z życia codziennego kobiet są niezwykłe, ponieważ opowiadają historie mieszkańców miasta, którzy próbowali uciec od wybuchu”- kontynuuje.

Erupcja wulkanu zdziesiątkowała ludność, ale cudem ocaliła miasto dzięki popiołom, które je zasypały. Ze skrzyni, w której znajdowały się przedmioty, pozostały tylko zawiasy z brązu. Drewniane ścianki z czasem uległy rozkładowi.

W czasach starożytnych magia mogła być wykorzystywana do wspomagania wszystkich etapów życia, płodności lub uwodzenia, narodzin dziecka lub szczęścia w małżeństwie. Być może to właśnie trzęsienia ziemi w regionie zachęciły do ​​tego typu rytuałów. Oczywiście nie było to wystarczające, aby zapobiec erupcji Wezuwiusza.

Autor: 
Pierre Morel/Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 

lefigaro.fr

Polub Plportal.pl:

Reklama