Przełom dotyczący Majów - niesamowite podwodne znalezisko rozwiązuje 1000-letnią zagadkę

Reklama

śr., 12/01/2021 - 02:29 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Budowla Majów.

Archeologowie dokonali nieoczekiwanego przełomu po wydobyciu pozostałości po solnej kuchni Majów z wód na terytorium Belize.

Heather McKillop wraz ze swoim zespołem badawczym z LSU (Uniwersytet Stanowy Luizjana) wykopała kuchnie solne, w których wodę morską gotowano w glinianych garnkach nad ogniskami w budynkach ze słupów i strzech. Majowie budowali kamienne świątynie i pałace w lasach deszczowych w całej Ameryce Środkowej i tworzyli oszałamiające kamienne rzeźby ich królewskich przywódców, ale żyjąc na tych terenach nie mieli dostępu do jednego z najbardziej podstawowych produktów - soli.

Ponieważ złoża soli znajdują się głównie wzdłuż wybrzeża, np. solniska na wybrzeżu Jukatanu i Belize, w przeszłości naukowcy nie byli w stanie znaleźć odpowiedzi na to, jak Majowie śródlądowi utrzymywali zapasy soli.

Ale teraz podwodne znaleziska Mckillop i jej zespołu badawczego ujawniły, w jaki sposób Majowie mieszkający w miastach w głębi kontynentu, zaopatrywali się w ten produkt żywieniowy.

McKillop wraz z absolwentem LSU Corym Sillsem, który jest profesorem na Uniwersytecie Texas-Tyler, rozwiązali tę zagadkę dzięki wsparciu finansowemu z National Science Foundation.

Chociaż prace terenowe w Ek Way Nal, gdzie znajduje się warzelnia soli Paynes Creek, były przekładane od marca 2020 r. z powodu pandemii, naukowcy wykorzystali materiał wcześniej używany do badań w laboratorium archeologicznym LSU.

 


Artefakt Majów.

Zawierał on setki próbek drewna z budynków skonstruowanych ze słupów i strzechy, a także okruchy ceramiki.

McKillop, profesor na Wydziale Geografii i Antropologii LSU, powiedziała: „Laboratorium archeologiczne wygląda jak impreza Tupperware, z setkami plastikowych pojemników z wodą, dzięki których próbki drewna są mokre, co zapobiega ich wyschnięciu i zepsuciu się.

„Zdecydowałam się przesłać próbkę drewna do datowania radiowęglowego z każdego budynku w Ek Way Nal, aby sprawdzić, czy wszystkie pochodzą z tego samego okresu, co sugerowała widoczność artefaktów i budynków na dnie morza”.

McKillop odkryła kolejność powstawania budynków, od tych, które skonstruowano w późnym klasyku u szczytu cywilizacji Majów do tych stworzonych w ostatnich latach tego okresu, gdy władza przywódców śródlądowych miast-państw zaczęła słabnąć.


Majowie zbudowali kamienne świątynie i pałace w lasach deszczowych w całej Ameryce Środkowej.

Miasta zostały ostatecznie opuszczone w 900 r. n.e.

McKillop powiedziała: „Wykorzystanie jako modelu dobrze zbadanego miejsca, Sacapulas w Gwatemali wzbudziło wiele oczekiwań archeologicznych dotyczących różnych działań związanych z warzeniem wody morskiej w kuchni solnej, mieszkaniem i innymi czynnościami, w tym soleniem ryb”.

Naukowcy powiadomili o odkryciu trzyczęściowego budynku z kuchniami solnymi, co najmniej jednym pomieszczeniem mieszkalnym i obszarem zewnętrznym, na którym solono i suszono ryby.

Ich strategia datowania radiowęglowego każdego budynku wyraźniej określiła chronologię dla Ek Way Nal. Jest ona teraz wykorzystywana do większej ilości miejsc.

Odkrycie McKillop dodaje teraz więcej wiarygodności jej przypuszczeniom dotyczącym tego, że w tym czasie w warzelni soli Paynes Creek znajdowało się 10 solnych kuchni, o czym napisała w swojej książce Maya Salt Works.


Pałace Majów.


Archeolożka prowadziła podwodne wykopaliska.

Powiedziała też, że te badania podkreślają znaczenie datowania radiowęglowego każdego budynku ze słupów i strzechy znajdujących się w warzelni soli w celu oceny zdolności produkcyjnej tego niezbędnego produktu żywieniowego.

„Badania pokazują również wartość indywidualnego mapowania artefaktów i słupów na dnie morskim w celu interpretacji wykorzystania danych budynków”.

Raport Mckillop „Brykiet i woda morska: życie i praca w warzelni soli Ek Way Nal w Belize” został opublikowany w czasopiśmie Ancient Mesoamerica.

Autor: 
Jacob Paul / tłum. Klaudia Jamróg
Polub Plportal.pl:

Reklama