Reklamacja sprzed 4 tysięcy lat

Reklama

sob., 08/10/2019 - 19:08 -- zzz

4000-letni starożytny tablet babiloński to najstarsza skarga dotycząca obsługi klienta, jaką kiedykolwiek odkryto.

Ludzie mieszkali, pracowali i spędzali czas w starej Mezopotamii, tak jak dzisiaj mieszkamy z naszymi rodzinami. Mieli także codzienne problemy, a niektóre z nich pokazują gliniane tablice odkryte w starożytnym mieście Ur, dziś Tell el-Muqayyar w południowym Iraku.

Nanni, prawdopodobnie biznesmen lub rzemieślnik, napisał list do Ea-Nasira około cztery tysiące lat temu, według Quartz, narzekając, że kupione przez niego sztaby były niższej jakości i że Ea-Nassir źle go potraktował, nie zwracając kosztów jego gotówka.

 

Aby zebrać gotówkę w poszczególnych Nanni, musiałby przekroczyć ziemię wroga. Został napisany przez niego:

„Jak potraktowałeś mnie dla tej miedzi? Zatrzymałeś moją torbę pieniędzy ode mnie na terytorium wroga; od Ciebie zależy, czy w pełni przywrócisz (moje pieniądze).

 

Zauważcie, że (od teraz) nie przyjmuję tutaj żadnej miedzi od was, która nie jest dobrej jakości. Odtąd (odtąd) wybiorę i wezmę wlewki indywidualnie na moim własnym podwórku i skorzystam z mojego prawa do odrzucenia, ponieważ potraktowałeś mnie z pogardą ”.

Ilustracja wnętrza starego babilońskiego domu znalezionego w ruinach Ur, która mogła być rezydencją Ea-Nasira. 

Tabliczki zostały napisane pismem klinowym, jednym z pierwszych języków pisanych na Bliskim Wschodzie. Według Britannica.com, Europejczycy po raz pierwszy dowiedzieli się o starożytnych pismach, które nie były w językach takich jak arabski, egipski, hebrajski lub grecki, które zwykle można znaleźć na tablicach w 1602 roku.

W 1700 r. Thomas Hyde, brytyjski profesor arabski, hebrajski Regius i autor Historii religii, to veterum Persarum (Historia religii starożytnej Persji), nazywany nowym językiem „pismo klinowe”.

 

Tabletka z listą synonimów pism klinowych z biblioteki Ashurbanipal. Okres neosyryjski (934 pne - 608 pne).

Dopiero w XIX wieku rozszyfrowano pismo klinowe, a praktyka nadal trwa w formie „asyriologii”, tak nazwanej, ponieważ najwcześniejsze znalezione pismo klinowe pochodzi z Niniwy, największego miasta starożytnego imperium asyryjskiego.

Obszar Mezopotamii znajdował się we współczesnym Iraku, wschodniej Syrii i południowo-wschodniej Turcji, w krainie między rzekami Tygrys i Eufrat. Trwało to do około VII wieku naszej ery, około trzech tysięcy lat, a ich cywilizacja dotknęła cały świat.

Tablet mezopotamski, 1200 pne

W tym czasie mezopotamczycy praktykowali matematykę, podział czasu na sekcje, astronomię, architekturę i astrologię, podobnie jak podstawowy system prawny.

Literatura rozkwitała historycznymi opowieściami, mitami o królach i królowych oraz fantastycznymi zwierzętami, ptakami i rybami. Sztuka i rzeźba rozwinęły się w latach mezopotamskich, począwszy od prostych posągów z terakoty i stopniowego ulepszania do drobnych szczegółów rzeźb.

Kolejny zestaw tabletów napisanych klinowym ze starego Babilonu został znaleziony w 1976 r. Przez Jacobusa van Dijka, emerytowanego profesora archeologii na Uniwersytecie w Groningen w Holandii.

Podczas gdy brakuje faktycznego tabletu, van Dijk wykonał jego kopię wraz z krótkim tłumaczeniem. Z powodu niedokładnego stylu pisania założył, że wiadomość została napisana przez studenta.

Zestaw klinowy dla Królewskiej Gry Ur. Najstarsze znane zasady gry planszowej (177 pne).

Pisma były badane przez Michaela P. Strecka, profesora starożytnych studiów bliskowschodnich i kierownika Instytutu starożytnych studiów bliskowschodnich na Uniwersytecie w Lipsku w Niemczech oraz Nathana Wassermana, profesora asyriologii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Nazywają tablice „literaturą mądrości” z powodu zagadek i metafor. Można je porównać do esejów Silence Dogood Benjamina Franklina opublikowanych w jego własnej gazecie, New England Courant w 1722 roku.

Jedna ze starożytnych glinianych tabliczek z pismem klinowym.

 

Tabletki zostały wykonane z miękkich glinianych cegieł, a zanim glina całkowicie wyschła, dodano albo napisane, albo wytłoczone znaki. Były one używane do listów, proklamacji, opowiadań i niemal wszystkiego, co obecnie umieszczamy na papierze.

Streck i Wasserman poinformowali, że istnieją polityczne żarty, zagadki i humor toaletowy, tak jak dzisiaj. Znaleźli nawet najwcześniejszą formę żartów „yo 'mama” zapisaną na tablecie. Pokazuje, że ludzie zawsze byli tacy sami zawsze i wszędzie.

Autor: 
zzz
Źródło: 

archaeology-world.com

Polub Plportal.pl:

Reklama