Skamielina znaleziona w Highlands w Szkocji może być „brakującym ogniwem” we wczesnej ewolucji zwierząt

Reklama

czw., 05/06/2021 - 20:03 -- MagdalenaL

W szkockich Highlands naukowcy odkryli skamielinę liczącą ponad miliard lat. Jej istnieje sugeruje, że wielokomórkowe formy życia rozwinęły się prawie 400 milionów lat przed pojawieniem się tej cechy biologicznej u pierwszych zwierząt.

Według badań opublikowanych w „Current Biology”, skamielina może być „brakującym ogniwem” w ewolucji złożonych, wielokomórkowych zwierząt powstałych z jednokomórkowych form życia.

Naukowcy, w tym ci z Boston College w USA zauważyli, że skamielina była doskonale zachowana w złożach mineralnych w Loch Torridon w szkockich Highlands i zawierała dwa odrębne typy komórek.

Wierzą oni, że skamielina obecnie nazwana Bicellum brasieri, może być najwcześniejszym przypadkiem wystąpienia złożonej wielokomórkowości, jaki został zarejestrowany oraz jaki reprezentuje formę życia pomiędzy jednokomórkowcami, a wielokomórkowymi zwierzętami.

Badacze twierdzą, że Bicellum bardziej przypomina współczesne jednokomórkowe organizmy spokrewnione ze zwierzętami.

„Nasze odkrycie pokazuje, że genetyczne podstawy spójności międzykomórkowej i podziału międzykomórkowego - zdolności różnych komórek do dzielenia się w obrębie wielokomórkowej masy – istniały u organizmów jednokomórkowych miliard lat temu, około 400 milionów lat przed tym, jak takie zdolności zyskały pierwsze zwierzęta” – oświadczył współautor badania Paul K. Strother z Boston College.

Przeprowadzane badania pozwalają inaczej spojrzeć na rekonstrukcję różnorodności i ekologii życia na Ziemi miliard lat temu.

Obecnie uważa się, że zwierzęta prawdopodobnie wyewoluowały z jednokomórkowych organizmów, które przeszły przez wielokomórkowe etapy w swoich cyklach życiowych.

Rośliny również stały się wielokomórkowe po tym jak rozwinęły się z prostszych glonów i przeniosły się na ląd podczas wczesnej ery paleozoicznej około 400-500 milionów lat temu.

„Odkryta skamielina pokazuje etapy cyklu życia z dwoma różnymi rodzajami komórek, co może być pierwszym krokiem w kierunku ewolucji złożonej wielokomórkowości w linii ewolucyjnej prowadzącej do powstania zwierząt” – wyjaśnił Strother.

Autor: 
Vishwam Sankaran / tłum. Klaudia Nikodem
Polub Plportal.pl:

Reklama