Skradzione cegły liczące sobie 2700 lat, znalezione w szwajcarskim magazynie, wróciły do Iranu

Reklama

śr., 09/01/2021 - 15:58 -- MagdalenaL

Zdjęcie: 51 cegieł, które zostały nielegalnie wywiezione z północno-zachodniego Iranu do Szwajcarii, jest udekorowane wachlarzem pełnych życia motywów. Fot. Muzeum Narodowe Iranu, Teheran.

Jak mówi ekspert, przed odkryciem ponad 50 pomalowanych bloków „kultura Manna była niedoceniana”

Spektakularna grupa dekoracyjnych cegieł, datowana na mniej więcej 700 r. p.n.e., zrabowana z irańskich wykopalisk, została odzyskana ze składu celnego w Szwajcarii. Duże pomalowane cegły niedawno wróciły do Teheranu i zostaną wystawione, gdy tylko pozwoli na to sytuacja covidowa.

51 zwróconych glazurowanych cegieł, większość o powierzchni niemal jednego metra kwadratowego, ma różnorodne motywy: skrzydlate lwy i byki z ludzkimi głowami, mitologiczne postacie, drapieżne ptaki, jelenie oraz kwiatowe i geometryczne wzory. Pochodzą z Qalaichi, jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w zachodnim Iranie, położonego na północ od północno-zachodniego miasta Bukan, niedaleko irakijskiej granicy. Qalaichi było stolicą królestwa Manna.


Zdjęcie: Dekoracyjne cegły doprowadziły do nowych rozważań na temat cywilizacji Manna, ponieważ pokazują, że ludzie z tamtego okresu byli utalentowanymi artystami. Fot. Muzeum Narodowe Iranu, Teheran.

W latach 70-tych rolnik orzący w Qalaichi natknął się na dekoracyjną cegłę, prawdopodobnie pochodzącą z kolumnowego holu cytadeli. To odkrycie doprowadziło do niezwykle wyniszczających nielegalnych wykopalisk, częściowo z użyciem buldożera. Ostatecznie w 1985 roku miały miejsce oficjalne wykopaliska ratownicze, ale szybko zostały porzucone z powodu nasilenia się wojny iracko-irańskiej. Nastąpiło kolejne 14 lat nielegalnych wykopalisk aż do 1999 roku, kiedy zorganizowano kolejne oficjalne wykopaliska. Ale wtedy znaleziono jedynie niewielkie fragmenty połamanych cegieł.


Zdjęcie: Ich wzory są dowodem na silne wpływy asyryjskie, widoczne na przykładzie skrzydlatych byków o ludzkich głowach. Fot. Muzeum Narodowe Iranu, Teheran.

W 1991 roku irański handlarz antykami z siedzibą w Szwajcarii skontaktował się z Johnem Curtisem, kustoszem sekcji bliskowschodniej Muzeum Brytyjskiego, oferując sprzedaż kolekcji cegieł z Qalaichi. Curtis wybrał się do składu celnego w Chiasso, blisko włoskiej granicy. Ostrzegł handlarza, że cegły mogły zostać nielegalnie eksportowane z Iranu i poradził, by zostały zwrócone. Jego rada została zignorowana.

Nadchodzące kłopoty

Cegły pozostały w Chiasso, ale w 2008 roku właściciele składu celnego podjęli odpowiednie kroki, gdy handlarz nie zapłacił rachunku za składowanie. Skład celny został upoważniony do przejęcia zawartości, a po znalezieniu cegieł zawiadomiono szwajcarskie władze. Curtis, wraz z londyńskim prawnikiem Jeremym Scottem, skontaktował się z muzeum w Teheranie, które wypełniło wniosek o ich zwrot.

Dekoracyjne cegły doprowadziły do nowych rozważań na temat cywilizacji Manna, ponieważ pokazują, że ludzie z tamtego okresu byli utalentowanymi artystami. Wzory są również dowodem na silne wpływy asyryjskie, widoczne na przykładzie skrzydlatych byków o ludzkich głowach.


Zdjęcie: Oprócz mitologicznych bestii, niektóre malunki przedstawiają drapieżne ptaki, jelenie, kozły (widoczne na zdjęciu) oraz kwiatowe i geometryczne wzory. Fot. Muzeum Narodowe Iranu, Teheran.

Curtis, który jest teraz dyrektorem fundacji Iran Heritage Foundation, twierdzi, że przed odkryciem cegieł „bogactwo cywilizacji Manna i jej powiązania z Asyrią były niedoceniane”.

Kolekcja bukańskich glazurowanych cegieł odzyskanych ze Szwajcarii zostanie wystawiona w muzeum Haghighi w Bukanie, a następnie w Teheranie. Opublikowano również dwujęzyczny katalog.

Autor: 
Martin Bailey / tłum. Martyna Sołtysiak
Polub Plportal.pl:

Reklama