Śmierć w męczarniach. Znaleziono tajemniczą "powykręcaną mumię".

Reklama

ndz., 02/18/2018 - 18:53 -- koscielniakk

Tajemnica tak zwanej "powykręcanej mumii", która przez lata gnębiła egiptologów najprawdopodobniej została odkryta. Gdy archeolodzy w 1886 roku w egipskim Deir el Bahariju znaleźli zmumifikowane ciało, byli zdziwieni tym, że wyglądało jakby wykrzywione z bólu, powykręcane. 

 

Przez lata funkcjonowały różne teorie na temat pochodzenia tajemniczego człowieka i tego, dlaczego po śmierci wygląda tak, jakby umierał w męczarniach. Jedna z popularniejszych teorii mówiła, że był to książę Pentewere- syn faraona Ramzesa III i królowej Teje. Książę wraz z matką i kilkoma oddanymi im ludźmi zabili faraona. Pentaver został pojmany, a kara za morderstwo przewidywała przymusowe wypicie trucizny. Próbki DNA pobrane z mumii Ramzesa III i "powykręcanej mumii" potwierdziły, że mamy do czynienia z synem faraona. Badanie mumii i ślady na jej szyi wskazują na to, że syn władcy najprawdopodobniej umarł w skutek zadzierzgnięcia, a nie trucizny. Dowodem na to, że mamy do czynienia z królewskim synem okrytym hańbą jest fakt, że chociaż pochowany był z innymi członkami rodziny królewskiej, jego ciało było przykryte owczą skórą.

- Dla starożytnych Egipcjan przykrycie kogoś owczą skórą oznaczało, że jest on nieczysty, i że zrobił w życiu coś bardzo złego, wyjaśnił dr Zahi Hawas- szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności.

Chociaż ciągle nie można z całą pewnością powiedzieć, że to właśnie książę Petewere jasne jest, że na przekór stronnikom, niektórzy nie chcieli umożliwić mu przejścia na drugi świat.

- Nigdy dotąd nie widzieliśmy mumii człowieka, który cierpiał. To nie jest normalne i mówi nam, że coś się wydarzyło, ale nie wiemy co, wyznał Hawas.

"Powykręcana mumia" będzie udostępniona zwiedzającym w Muzeum Egipskim w Kairze.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

I.Z.K/blick.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama