Starożytny bębenek znaleziony w grobie dziecka został uznany za „najważniejsze” dzieło sztuki prehistorycznej ostatnich 100 lat

Reklama

pt., 02/25/2022 - 22:16 -- MagdalenaL

Liczący 5000 lat bębenek kredowy zostanie po raz pierwszy wystawiony na widok publiczny w przyszłym tygodniu, ponad sześć lat po jego odkryciu przez archeologów w Anglii.

Przedmiot odkryto obok pochówku trójki dzieci, opisano go jako „najważniejsze dzieło sztuki prehistorycznej znalezione w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 100 lat” – czytamy w komunikacie prasowym Muzeum Brytyjskiego, które odsłoni go w przyszłym tygodniu w ramach wystawy Świat Stonehenge.

 

Po raz pierwszy został odkryty przez niezależną firmę Allen Archaeology podczas planowanych wykopalisk w wiosce Burton Agnes w Yorkshire w 2015 r. Bębenek był przedmiotem znaczących badań i prac konserwatorskich. Pomimo swojej nazwy, nie jest on uważany za instrument muzyczny, lecz raczej dzieło sztuki rzeźbiarskiej.

Kurator projektu wystawy w Muzeum Brytyjskim, Jennifer Wexler, powiedziała CNN, że znalezisko to jest szczególnie godne uwagi w kontekście trzech podobnych bębnów odkrytych po raz pierwszy w 1889 roku we wsi Folkton – około 15 mil od Burton Agnes.

„Ten bęben jest szczególnie intrygujący, ponieważ w zasadzie obejmuje język artystyczny, który można zaobserwować na Wyspach Brytyjskich w tym czasie, a mówimy tu o 5000 lat” – powiedziała Wexler w rozmowie z CNN.

Bęben Burton Agnes ma na szczycie „krzyż słoneczny” i według Wexler zawiera „wszystkie te pomysły, które widzimy wszędzie, ale w jednym naprawdę niesamowitym przedmiocie” – ozdobionym motywami podobnymi do tych ze Szkocji i Irlandii.

„Dzięki temu nowemu odkryciu możemy datować szkielety za pomocą datowania węglem-14 (znanego również jako datowanie radiowęglowe)” – powiedziała Wexler w rozmowie z CNN. „Odkryliśmy więc, że te bębny są o 500 lat starsze, niż myśleliśmy, co jest niesamowite”.

Muzeum poinformowało, że bębny z Folkton były wcześniej uważane za pochodzące z okresu 2500-2000 p.n.e., ale datowanie radiowęglowe z Burton Agnes wykazało datę 3005-1890 p.n.e., czyli są mniej więcej z tego samego okresu, co pierwotna konstrukcja brytyjskiego zabytku Stonehenge.


Bębenek kredowy Burton Agnes, piłka kredowa i szpilka do kości. 3005-2890 p.n.e.

Wexler powiedziała, że szkielety dzieci zostaną również poddane analizie DNA, która posłuży do ustalenia ich pochodzenia. Powiedziała, że dzieci były w różnym wieku, najstarsi mają od 10 do 12 lat, a najmłodsi od 6 do 9 lat i od 3 do 5 lat.

Złożono je do grobu, przy czym starszy trzymał dwa młodsze, które trzymały się za ręce. Wexler powiedziała, że bębenek mógł służyć jako zabawka dla dzieci i że mogły istnieć drewniane wersje, które nie przetrwały do dziś.

Muzeum poinformowało, że bębenek znaleziono nad głową najstarszego dziecka i zawierał on trzy „pospieszne dodane otwory, prawdopodobnie wskazujące na obecność trzech ciał w grobie”.  W grobie znaleziono również kulkę kredową i wypolerowaną szpilkę kostną.

 

Na szczególną uwagę zasługuje rzadkość występowania bębna: Wexler powiedziała, że w tamtych czasach nawet pochówki były rzadkie i zazwyczaj zarezerwowane dla dzieci, a muzeum stwierdziło, że jest to „jeden z najbardziej misternie zdobionych przedmiotów z tego okresu znalezionych w Wielkiej Brytanii i Irlandii”.

Autor: 
Autor: Jeevan Ravindran, CNN / Tłumacz: Elmurad Mamedov
Polub Plportal.pl:

Reklama