System dziesiętny stosowany w okresie Yayoi? Odkrycie 10-krotnej wagi standardowej

Reklama

pon., 10/11/2021 - 01:16 -- MagdalenaL

Kamienny odważnik odkryty na stanowisku archeologicznym Sugu Okamoto, prefektura Fukuoka. Po prawej odważnik 10-krotny, po lewej 30-krotny (zdj.Rika Uemura)

Kamienny odważnik (długi na 5 cm i szeroki na 4,15 cm), pochodzący prawdopodobnie z połowy okresu Yayoi (II w. p.n.e.- I w. n.e.), został zidentyfikowany wśród artefaktów wydobytych ze stanowiska Sugu Okamoto w kompleksie archeologicznym Sugu w mieście Kasuga, prefektura Fukuoka. Miejskie Kuratorium Oświaty ogłosiło odkrycie 1 września. Wygląda na to, że odważnik został wyprodukowany w tym samym standardzie, co waga znaleziona w południowej części Półwyspu Koreańskiego i waży około 10 razy więcej niż standardowy odważnik (około 11 gramów). Jest to pierwszy przypadek w Japonii, kiedy potwierdzono istnienie 10-krotnego odważnika tego samego standardu z okresu Yayoi. Miejskie Kuratorium Oświaty powiedziało: „To ważne odkrycie, które dowodzi, że system dziesiętny był używany w Japonii od okresu Yayoi”.

W 2020 roku potwierdzono na stanowisku osiem fragmentów odważników, jednych z najstarszych w Japonii, datowanego na pierwszą połowę środkowego do początku drugiej połowy okresu Yayoi (II w. p.n.e. do I w. n.e.). Są to trzykrotność, sześciokrotność, dwudziestokrotność i trzydziestokrotność standardowej masy tych znalezionych na stanowisku Tahori w Korei Południowej, a Junichi Takesue, emerytowany profesor archeologii na Uniwersytecie Fukuoka, który jest ekspertem w tej dziedzinie, już wcześniej zwracał uwagę na możliwość stosowania systemu dziesiętnego w Japonii w okresie Yayoi.

Według profesora Takesue istniały przypadki, w których uważano, że system dziesiętny był używany w późniejszym okresie Kofun. Do tej pory nie badano okresu Yayoi z tej perspektywy.

O miejscu Suku Okamoto mówi się, że jest królewskim grobowcem „Nakoku”, który pojawia się w chińskiej księdze historycznej „Przekazy o kraju Wa”. W ruinach Suku potwierdzono wiele ruin warsztatów produkujących wyroby z brązu, szkła czy żelaza. Jest to ważne stanowisko archeologiczne, które bywa nazywane „technopolis okresu Yayoi”, ponieważ było to miasto o zaawansowanej technologii. Miejskie Kuratorium Oświaty wyjaśniło, że „odważniki były używane do produkcji wyrobów z brązu, które wymagały dokładnych pomiarów w celu przygotowania materiałów”. Profesor Takesue powiedział również: „Stosowanie systemu dziesiętnego potwierdza zaawansowanie kraju w tamtym okresie”.

Autor: 
Rika Uemura, tłumaczenie: Katarzyna Barańska
Polub Plportal.pl:

Reklama