Tajemnicze odciski dłoni w starożytnej jaskini Majów

Reklama

śr., 05/05/2021 - 20:46 -- MagdalenaL

Według archeologa zaangażowanego w badanie jaskini, ponad 100 odcisków dłoni pokrywających ściany jaskini w Meksyku jest związanych z rytuałem dojrzewania starożytnych Majów.

Łącznie odkryto 137 czerwonych i czarnych odcisków, które liczą sobie ponad 1200 lat. W większości są to odciski dłoni dzieci. Ich wiek datuje się na koniec okresu klasycznego zenitu starożytnych Majów. W tym czasie w południowym Meksyku i Ameryce Środkowej rozkwitały wielkie miasta, słynące ze szczególnie znaczących osiągnięć w dziedzinie matematyki i sztuki.

Jaskinię można znaleźć pod dużym drzewem kapokowym (puchowiec pięciopręcikowy), które Majowie uważali za święte, około 33 stóp (10 metrów) pod ziemią. Jaskinia znajduje się w pobliżu krańca meksykańskiego półwyspu Jukatan, gdzie wciąż można zobaczyć strzeliste piramidy z takich miast jak Uxmal i Chichen Itza.

Po analizie odcisków dłoni, archeolog Sergio Grosjean stwierdził, że odciski zostały prawdopodobnie wykonane przez dzieci, które zaczęły osiągać wiek dojrzewania. Dodał, że kolory odcisków mogą dostarczyć wskazówek co do celu ich powstania.

„Złożone odciski mają czarny kolor, co symbolizowało śmierć. Jednak nie oznaczało to, że mieli zostać zabici, a sugeruje raczej śmierć z perspektywy rytuału” – wyjaśnił.

„Następnie dzieci złożyły odciski w kolorze czerwonym, co odnosi się do wojny lub życia” – dodał.

Oprócz odcisków dłoni w jaskini odkryto rzeźbioną twarz i sześć malowanych rzeźb reliefowych. Pochodzą one z okresu od 800 do 1000 r. n.e., kiedy to region dotknęła poważna susza. Uważa się, że to właśnie ona przyczyniła się do nagłego opuszczenia miast przez Majów.

Mimo, że pierwsze osady Majów pochodzą sprzed prawie 4000 lat, duże skupiska Majów można było znaleźć jeszcze na początku 1500 roku, kiedy to do kraju przybyli hiszpańscy zdobywcy.

Do dziś kilka milionów Majów żyje w południowo-wschodnich społecznościach Meksyku. Należą do nich takie obszary jak Chiapas i Campeche, a także inne kraje Ameryki Środkowej, w tym Gwatemala i Belize.

Autor: 
Eleanor Sly / tłum. Klaudia Nikodem
Polub Plportal.pl:

Reklama