Tajemnicze symbole z okresu Piktów odkryte w Szkocji to „znalezisko życia”

Reklama

sob., 04/09/2022 - 23:18 -- MagdalenaL

Zdjęcie: University of Aberdeen

Archeolodzy w Szkocji uronili „prawdziwe łzy” po odkryciu kamienia pokrytego geometrycznymi rzeźbami, które Piktowie, rdzenni mieszkańcy tego regionu, zaprojektowali około 1500 lat temu.

Zespół niespodziewanie znalazł rzeźbiony kamień o długości 1,7 m podczas badań geofizycznych w Aberlemno, wiosce o piktyjskich korzeniach.

Kamień ma kilka geometrycznych kształtów przedstawiających abstrakcyjne piktyjskie symbole, takie jak potrójne owale, grzebień i lustro, półksiężyc i podwójne tarcze. Niektóre z wyrytych symboli nakładają się na siebie, co sugeruje, że zostały wyrzeźbione w różnych okresach czasu, jak twierdzą badacze.


Geometryczne piktyjskie rzeźbienia na tym kamieniu pochodzą z V lub VI w. n.e. Zdjęcie: University of Aberdeen

Nie jest jasne, co oznaczają wszystkie symbole, ale „najlepiej domyślać się, że są one systemem nazewnictwa reprezentującym piktyjskie imiona” – powiedział Live Science w e-mailu Gordon Noble, kierownik wykopalisk i profesor archeologii na Uniwersytecie w Aberdeen.

„To prawdziwe znalezisko życia” – powiedział w nagraniu wideo James O’Driscoll, archeolog z Uniwersytetu w Aberdeen, który pomagał w wydobyciu kamienia.

Piktowie, których nazwa być może pochodzi od łacińskiego słowa „picti” oznaczającego malowany obraz, byli walecznym ludem, który w czasach starożytnych i średniowiecznych zamieszkiwał tereny dzisiejszej Szkocji. Częściowo to właśnie dzięki nim Imperium Rzymskie nigdy nie podbiło Szkocji.

Nowe znalezisko jest jednym z zaledwie około 200 takich kamieni znanych archeologom.

Inne kamienie z piktyjskimi symbolami pochodzą również z Aberlemno, które jest znane z wyjątkowych stojących kamieni, w tym płyty, która może przedstawiać sceny z bitwy pod Nechtansmere, piktyjskiego zwycięstwa nad anglosaskim królestwem Northumbrii w 685 r., które wiąże się z powstaniem dzisiejszej Szkocji.

Odkrycia dokonano na początku 2020 roku, kiedy archeolodzy przeszukiwali teren w ramach projektu Comparative Kingship, trwającego pięć lat badania nad wczesnośredniowiecznymi królestwami północnej Brytanii i Irlandii.

Przesuwając sprzęt do obrazowania po trawie, zespół zauważył anomalie sugerujące, że pod ziemią znajdują się pozostałości osady.

Aby dowiedzieć się więcej, archeolodzy wykopali mały dół, aby zobaczyć, co kryje się pod ich stopami. Ku swojemu zdziwieniu znaleźli wyrzeźbiony piktyjski kamień.

Zack Hinckley, archeolog z Uniwersytetu w Aberdeen, który brał udział w wykopaliskach, powiedział w nagraniu wideo: „Po prostu poczułem coś pod dłonią, a tam pojawił się symbol. I wpadliśmy w osłupienie”.


Zbliżenie na lustro wyryte w kamieniu z piktyjskim symbolem, odkrytym na polu w Aberlemno. Zdjęcie: University of Aberdeen

 

Zespół miał nadzieję na natychmiastowe wydobycie i zbadanie kamienia, ale lockdown spowodowany przez COVID-19 sprawił, że musiał wstrzymać swoje plany. W końcu, po miesiącach oczekiwania, udało się wyjąć i zbadać kamień, datując rzeźby na V lub VI w. n.e.

Rzadko można znaleźć rzeźbione kamienie piktyjskie. „Od czasu do czasu wykopują je rolnicy orzący pola lub budujący drogi, ale zanim zdążymy je zbadać, wiele z tego, co je otacza, zostało już naruszone” – powiedział Noble w oświadczeniu.

„Natknięcie się na coś takiego podczas kopania jednego małego dołu badawczego jest absolutnie niezwykłe i nikt z nas nie mógł uwierzyć w nasze szczęście” – dodał Noble.

Ponieważ skała została znaleziona w ziemi w stanie nienaruszonym, mogli „zbadać i określić datę powstania warstw znajdujących się pod nią oraz uzyskać o wiele więcej szczegółowych informacji bez utraty istotnych elementów” – powiedział.

Płyta została później ponownie wykorzystana jako kostka brukowa w budynku pochodzącym z XI lub XII w., według metod datowania radiowęglowego, i umieszczona obok innych kostek brukowych, w tym niektórych z dziełami sztuki skalnej z epoki brązu.

Budynek „pochodzi z okresu po-piktyjskiego, z czasów Królestwa Alby, prekursora średniowiecznej Szkocji” – powiedział Noble w wywiadzie dla Live Science.

Kamień znajduje się obecnie w laboratorium konserwatorskim Gracieli Ainsworth w Edynburgu, gdzie naukowcy planują dalsze badania tego artefaktu.

Autor: 
Laura Geggel / tłum. Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama