Tak bawiono się w epoce kamiennej

Reklama

śr., 05/22/2019 - 16:25 -- koscielniakk

Ślady, jakie 14.000 lat temu zostawili ludzie w gliniastym podłożu jaskini Basura na południu Włoch pokazują, jak nasi przodkowie z epoki kamiennej badali mroczne i czasami nieprzewidywalne przejścia podziemne.

Podłoże jaskini, należącej do znanej grupy Toirano, pokrywa co najmniej 180 odcisków dłoni, kolan i stóp świadczących o tym, że ludzie na czworakach przechodzili tamtejszymi niskimi tunelami.

Do grupy, która przechodziła przez jaskinię Basura należało pięć osób: dwoje dorosłych i troje dzieci w wieku 11, 6 i 3 lat. Drogę oświetlali sobie płonącymi pochodniami, które służyły im jako latarki.

Badając odciski, zespół naukowców opierał się na analizie komputerowej, modelach 3D i różnego rodzaju metodach datowania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do tego typu zachowań naszych przodków motywowało nie tylko pragnienie przetrwania. Był to już pewien rodzaj społecznej aktywności, o czym świadczą ewidentne różnice w wyglądzie odcisków dłoni, przy czym wydaje się, że niektóre zrobione były celowo.

- Bardzo prawdopodobne, że zbieracze i myśliwi na co dzień poszukujący pożywienia chcieli się po prostu zabawić, mówi kierownik badań Marko Romano z południowoafrykańskiego Uniwersytetu Witwatersrand.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Polub Plportal.pl:

Reklama