W Anglii po raz pierwszy od ponad 60 lat Stonehenge jest restaurowane: w kamieniach pojawiły się pęknięcia

Reklama

czw., 09/16/2021 - 15:14 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Wikipedia

Stonehenge, zbudowane w latach 3500-1100 p.n.e., jest restaurowane po raz pierwszy od ponad 60 lat. W jego kamieniach pojawiły się pęknięcia i dziury.

Zostało to zgłoszone przez BBC.

Skanowanie laserowe wykazało zniszczenie kammiennych nadproży, szwów i zaprawy betonowej, które równoważą konstrukcję. Oczekuje się, że prace konserwatorskie potrwają dwa tygodnie.

Rusztowanie zostanie zainstalowane tak, aby pracownicy mogli dosięgnąć szczytów kamieni i zamienić zaprawę betonową wapnem.

Starszy kurator Heather Sebire zauważa: „Stonehenge jest wyjątkowy wśród kamiennych kręgów ze względu na swoje nadproża i specjalne połączenia używane do mocowania nadproży w miejscu. ”

Mówi też, że cztery i pół tysiąca lat wiatru i deszczu doprowadziło do powstania pęknięć i dziur na powierzchni kamieni. Kurator nazywa renowację niezbędną dla ochrony zabytku UNESCO.

Na rozpoczęcie prac English Heritage Foundation zaprosiła człowieka (71-letni Richard Woodman-Bailey), który w 1958 roku włożył monetę na pamięć pod jednym z filarów i ona utrzymywała nadprożę na miejscu. Teraz zrobił to ponownie. W tym celu Royal Mint (Mennica Królewska - przypis redakcji) wybiła specjalną pamiątkową srebrną monetę o nominale 2 funtów.

Autor: 
Boris Tkachuk / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Polub Plportal.pl:

Reklama