W szczątkach źrebięcia sprzed 42.000 lat znaleziono żywą krew!

Reklama

ndz., 04/21/2019 - 21:51 -- koscielniakk

Pomysł sklonowania konia sprzed 42.000 lat pojawił się już w ubiegłym roku. Teraz naukowcy zdradzają, jak zamierzają tego dokonać. Żeby tego było mało, w ciele konia znalezionego w syberyjskiej zmarzlinie natknęli się na żywą krew (najstarszą na świecie!), co zwiększyło ich nadzieje na przywrócenie wymarłego gatunku do życia.

- Źrebię prehistorycznego konia leńskiego, znane również jako „Lena”, to do dzisiaj najlepiej zachowane zwierzę epoki lodowcowej, mówi dr Siemion Grigoriev, dyrektor Muzeum mamutów w Jakucku.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Jakucku i Biotechnologicznej Fundacji Badawczej z Korei Południowej znalazł szczątki źrebięcia w znakomitym stanie, bez jakichkolwiek widocznych uszkodzeń.

- Autopsja ukazała cudownie zachowane organy wewnętrzne. Krew, pobrana z naczyń krwionośnych serca, zachowała się w stanie ciekłym przez 42.000 lat dzięki odpowiednim warunkom- wiecznej zmarzlinie, mówi dr Grigoriev dodając, że również tkanki mięśniowe zachowały swoją naturalną czerwonawą barwę.

Także grzywa i włosy na nogach konia są w znakomitym stanie. Bardzo rzadko zdarza się znaleźć tak świetnie zachowane szczątki zwierzęcia .

- To, że ma fantastycznie zachowaną grzywę jest kolejną sensacją w świecie nauki, bo znajdywane dotąd konie w ogóle jej nie miały, mówi Grigoriev.

Źrebaka znaleziono w jakuckim kraterze Batagaika. W chwili śmierci miał około dwóch tygodni. Zdaniem naukowców, udusił się w mule, który zamarzł i zamienił się w wieczną zmarzlinę. Są duże szanse na to, że dzięki krwi źrebaka, wymarły gatunek konia leńskiego uda się przywrócić do życia. Trwają właśnie poszukiwania właściwej końskiej surogatki, która wyda na świat klon.

Źrebię, wraz ze szczątkami 30 innych prehistorycznych zwierząt, będzie pokazane w Japonii na wystawie mamutów, w okresie od czerwca 2019 roku do września 2020.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

Mirror

Polub Plportal.pl:

Reklama