Wyjaśniono tajemnicę "cudu natury": już wiadomo, kto wykopał 4.000 lat temu 200 mln kopców na powierzchni równej Wielkiej Brytanii

Reklama

ndz., 11/25/2018 - 16:18 -- koscielniakk

Naukowcy badający brazylijskie tereny o powierzchni ponad 230.000 km², z 200 milionami stożkowatych kopców odkryli, że powstały one jeszcze za czasów starożytnego Egiptu. Przeanalizowawszy teren w 11 miejscach są zdania, że budowa ogromnego osiedla termitów rozpoczęła się jakieś 3.820 lat temu.

 

 

Kopce mają około 2,5 m wysokości i 9 m szerokości u podstawy. Rozciągają się na powierzchni równej dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Nie chodzi tu o pojedyncze gniazda termitów, bo każdy z tych kopców to niemal "miasto". Na wielkiej przestrzeni termity pozostawiły ziemię i inną materię wykopaną podczas pracy przy ogromnej sieci podziemnych korytarzy, z których od tysięcy lat korzystają w poszukiwaniu pożywienia.

Autorzy badania opublikowanego w Current Biology są zdania, że to "prawdopodobnie największy biologiczny ’projekt’ wśród owadów”. Roy Funsh z Państwowego Uniwersytetu Feira de Santana w Brazylii, jeden z autorów badania mówi, że "najbardziej zaskakujące jest to, że kopce są wyjątkowo stare, bo niektóre mają nawet po 4.000 lat co oznacza, że są równie stare jak piramidy egipskie”.

- Kopce wybudowały termity, które by umożliwić sobie dostęp do martwych liści wykopały ogromną sieć tuneli, wyjaśnia Steven Martin z brytyjskiego Uniwersytetu Salford.

- Ilość wykopanej ziemi równa się 10 km³, co odpowiada 4.000 wielkich piramid w Gizie.

- To niewiarygodne, że zachował się biologiczny majstersztyk tej wielkości i tak stary. Osiedle, którego mieszkańcy żyją w nim od pokoleń.

 

 

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Independent.co.uk

Polub Plportal.pl:

Reklama