Zachowany w dobrym stanie szkielet rzuca nowe światło na kulturę starożytnych Pompejów

Reklama

pon., 08/23/2021 - 12:57 -- MagdalenaL

Ciało mężczyzny odkryto w grobowcu pochodzącym z ostatnich dekad istnienia Pompejów. Fot: EPA-EFE

Jak poinformowały władze 17. sierpnia, archeolodzy odkryli zachowany w dobrym stanie szkielet w miejscu pochówku w Pompejach; znalezisko rzuca nowe światło na obrzędy pogrzebowe i kulturę straconego starożytnego rzymskiego miasta.

Ciało mężczyzny w wieku ok. 60 lat zostało znalezione w grobowcu, którego pochodzenie oszacowano na ostatnie dekady istnienia Pompejów, zanim miasto zostało zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.

Inskrypcja znaleziona na grobowcu zawiera imię mężczyzny, Marcus Venerius Secundio, i nawiązuje do przedstawień teatralnych w Pompejach wystawianych w języku greckim - jest to pierwszy znaleziony dowód na to, że sztuki teatralne były wystawiane zarówno w języku greckim, jak i łacinie.

- Sztuki wystawiane w języku greckim są dowodem na żywy i otwarty klimat kulturalny, którym odznaczały się starożytne Pompeje - powiedział Gabriel Zuchtriegel, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach.

W oświadczeniu parku można przeczytać, że jest to jeden z najlepiej zachowanych szkieletów znalezionych w Pompejach, a jego stan wskazuje na częściową mumifikację - na czaszce wciąż obecne są włosy i jedno ucho. W grobowcu znaleziono również dwie urny pogrzebowe.

W tamtych czasach dorośli byli zazwyczaj poddawani kremacji, więc pochówek Marcusa Veneriusa jest uważany za niezwykły.

Archeolodzy prowadzą badania, by ustalić, czy mężczyzna został zabalsamowany przed pochówkiem. W procesie balsamowania wykorzystywano specjalne tekstylia, a na stanowisku archeologicznym znaleziono coś, co może być fragmentami materiału,

Imię Marcusa Veneriusa pojawia się również w innym archiwum miasta, w którym jest opisany jako publiczny niewolnik i opiekun świątyni Wenus. Później zwrócono mu wolność, a jego okazały grobowiec wskazuje na to, że przed śmiercią udało mu się osiągnąć znaczący status społeczny i ekonomiczny.

Miejsce pochówku znajduje się poza granicami miasta i nie jest obecnie dostępne dla zwiedzających. Władze Pompejów poinformowały, że pracują nad sposobem publicznego otwarcia terenu.

Pompeje, położone 23 km na południowy wschód od Neapolu, liczyły sobie ok. 13 tys. mieszkańców, gdy erupcja wulkanu pogrzebała miasto pod zwałami popiołu, skamieniałej lawy i pyłu, zatrzymując je w czasie.

Miasto odkryto dopiero w XVI wieku, a wykopaliska rozpoczęły się ok. 1750 roku. Niedawny wzrost aktywności archeologicznej, którego celem było zatrzymanie trwającego latami upadku i zaniedbania, umożliwiło odkrycie miejsc, które wcześniej były pogrzebane pod wulkanicznym gruzem.

Autor: 
tłum. Martyna Sołtysiak
Polub Plportal.pl:

Reklama