Znaleziono malowidło sprzed 44.000 lat

Reklama

pon., 12/16/2019 - 22:38 -- Anonim (niezweryfikowany)

Zdaniem australijskich i indonezyjskich badaczy, malowidło znalezione w jednej z jaskiń na indonezyjskiej wyspie Celebes jest być może najstarszą poznaną dotąd kompozycją ścienną. Odkryto je w wapiennej jaskini w 2017 roku i jak pisze Nature, prawdopodobnie pochodzi sprzed 44 000 lat.

Malowidło przedstawia ośmiu mężczyzn o cechach zwierzęcych z włóczniami i linami w pogoni za zwierzętami przypominającymi miejscowe dzikie świnie.

Najstarszym dotąd przykładem malowidła ściennego przedstawiającego ludzi o cechach zwierzęcych jest znaleziona w jednej z niemieckich jaskiń, pochodząca sprzed 40.000 lat, figurka z kości słoniowej przedstawiająca pół-lwa pół-człowieka.

Jeden z autorów badań nad indonezyjskim znaleziskiem -archeolog Adam Brumm z Australijskiego Uniwersytetu Griffith powiedział, że malowidło ścienne z Celebes może być najstarszym przykładem ludzkiej duchowości.

Postaci ludzi o cechach zwierząt pojawiają się w folklorze lub narracyjnej fikcji niemal każdego nowoczesnego społeczeństwa i w wielu religiach świata znane są jako bogowie, duchy albo zmarli przodkowie .

Badania przeprowadzono we współpracy z Państwowym Indonezyjskim Centrum Badawczym i naukowcami z Wydziału Dziedzictwa Kulturowego Makasar, głównego miasta prowincji Celebes Południowy.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama