Znasz bogów greckich, nordyckich i rzymskich, dlaczego nie znasz słowiańskich? Muzeum wierzeń pogańskich ma być na to odpowiedzią

Reklama

wt., 02/14/2017 - 22:45 -- zzz

"Dzieci w polskich szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie. Nikt nie opowiada im jednak o Świętowicie, Perunie, Welesie i całej reszcie bogów i demonów słowiańskich" - piszą pomysłodawcy tego muzeum i chcą zacząć uczyć Polaków o starych słowiańskich wierzeniach.

 

 

Grodzisko Owidz

Fot. Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Chojnickie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wspólna Ziemia” postanowiło wcielić w życie projekt muzeum, które pokaże nam nasze pogańskie korzenie. Sprawa nie jest prosta ze względu na ograniczoną ilość źródeł. Mają już na swój projekt miejsce - to grodzisko w Owidzu. Osada edukacyjna prowadzona jest przez lokalny samorząd. To właśnie w jej budynkach ma powstać stała ekspozycja gdzie poznamy Swarożyca, Welesa czy Świętowida. 

"Zamierzamy eksponować w nim zarówno wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian" - piszą na swojej stronie pomysłodawcy projektu. Oprócz tego mają w planach także zbieranie i analizowanie nowoczesnych nawiązań do dawnych wierzeń w popkulturze. Obecnie "Wspólna Ziemia" zbiera środki na przygotowanie ekspozycji. 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania słowianie mitologia

 

Znalezione obrazy dla zapytania słowianie mitologia

 

 

 

Ten ciekawy projekt nie jest jedynym tego typu. Niedawno głośno było o wrocławskim pomyśle budowy słowiańskiej świątyni - Watry. Rozwój tego pomysłu możecie śledzić tutaj.

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

National Geographic/PL PORTAL PL

video: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama