10 najdziwniejszych pozwów sądowych w historii

Reklama

wt., 03/23/2021 - 23:58 -- MagdalenaL

 

Można by oczekiwać, że sędziowie zawsze zajmują się poważnymi i użytecznymi dla społeczeństwa sprawami. Nic bardziej mylnego, ponieważ zostało złożonych wiele pozwów, które wydają się absurdalne. Jakie dokładnie są to rzeczy, dowiesz się tutaj, czytając o 10 najdziwniejszych procesach sądowych w historii. 

10. Pozew przeciw Bogu 

Rumuński morderca Pavel Mircea postanowił zrzucić winę na kogoś innego – a konkretniej na Boga, gdyż nie dotrzymał swoich obietnic. Według Mircei przy chrzcie zawarł on porozumienie z Bogiem: tak długo, jak będzie Go wielbił, diabeł go nie złapie. Morderstwa według niego zostały spowodowane przez złe duchy, co w jego mniemaniu oznaczało, że kontrakt pozostał naruszony. Ten proces nie trwał długo, ponieważ Bóg nie jest osobą fizyczną, posiadającą konkretny adres. W rezultacie Mircea nie mógł złożyć oficjalnego pozwu. 

9. Nike jako niebezpieczna broń 

Ten absurdalny pozew złożył Giorgio Clardy – lider nielegalnej sieci prostytucji. Kiedy klient odmówił zapłaty, mężczyzna pobił go butami. Jednakże uszkodzenia twarzy okazały się tak duże, że potrzebna okazała się operacja plastyczna. Clardy nie czuł się odpowiedzialny za spowodowane obrażenia. Winił za to buty, które nosił – czyli Nike – ponieważ były one znacznie mocniejsze niż mógł on przewidzieć. Dlatego mężczyzna pomyślał, że Nike powinno poinformować społeczeństwo, że ich buty to niebezpieczna broń. Krótko mówiąc, przegrał sprawę. 

8. Bank of America pozwany o 1 784 miliardy bilionów dolarów 

Niektórzy wściekli klienci po prostu zostawiają złą recenzje w internecie. Jednakże nie dzieje się tak w każdym przypadku, ponieważ Dalton Chisholm miał bardzo szczególny sposób na wyrażenie swojego niezadowolenia. Po otrzymaniu błędnych informacji z Bank of America, nie był w stanie opłacić rachunków. Jego reakcja? Pozwał bank na łączną kwotę 1 784 miliardów bilionów dolarów. Kwota ta jest dosłownie bezcenna, ponieważ to więcej niż wszystkie pieniądze na świecie razem wzięte. Nic więc dziwnego, że ten pozew nie doprowadził do niczego. 

7. Mężczyzna, który pozwał sam siebie 

Robert Lee Brock siedział w więzieniu, kiedy wniósł przeciwko sobie pozew. Powód? Jego religia zabraniała mu pić, ale on nie trzymał się tej reguły. To, według niego, było powodem przez który stał się przestępcą. Poza tym uważał, że sam względem siebie łamał prawa obywatelskie. Chciał otrzymać odszkodowanie w wysokości 5 milionów dolarów od samego siebie. Pojawił się tylko jeden problem: nie było go na to stać. Państwo musiałoby za to zapłacić. Jednakże zaoferował, że spłaci ten dług po wyjściu z więzienia.  

6. Red Bull nie dodaje skrzydeł 

Nie wolno reklamować czegoś za pomocą kłamstw. Dlatego też mężczyzna zdecydował się pozwać Red Bulla, gdyż po wypiciu tego napoju energetycznego nie dostał skrzydeł. O dziwo, amerykański sędzia zgodził się z nim, zmuszając firmę do zapłaty odszkodowania. Opłata ta wynosiła 10 dolarów za każdego klienta, który kupił Red Bulla w poprzednich latach, co ostatecznie przyniosło 13 milionów dolarów. Jednakże witryna, która miała pomóc w uregulowaniu płatności, zawiesiła się po jednym dniu, więc pozostaje pytanie, czy to odszkodowanie zostało wypłacone. 

5. Złe informacje o pogodzie 

Danny Rup, jak każdego dnia, przedstawił prognozę w telewizji. Na pewno nie wiedział, że spowoduje to poważny proces sądowy. Wówczas mówił, że następnego dnia będzie miło, ciepło i słonecznie. W rzeczywistości zrobiło się zimno oraz deszczowo. Amerykanka zdecydowała się go pozwać, ponieważ zachorowała z powodu złej pogody, co zmusiło ją do zażywania leków i wzięcia wolnego w pracy. Wymagane odszkodowanie? 1000 dolarów. Firma meteorologa zdecydowała się załatwić sprawę poza sądem, co ostatecznie zaowocowało otrzymaniem przez kobietę niewielkiego odszkodowania. 

4. Zbyt przerażające Halloween 

Co roku Universal Studios organizuje specjalne wydarzenie z okazji Halloween. To zawsze wielki sukces, ale Noc Grozy z 1998 roku spotkała się ze złą reakcją jednego z gości. Kobieta odwiedziła park rozrywki z córką, gdzie wyskoczył na nie aktor z fałszywą piłą łańcuchową. Mężczyzna ścigał je, powodując traumę. Dlatego też zdecydowała się pozwać Universal Studios , ponieważ wydarzenie z okazji Halloween okazało się zbyt przerażające. Ta sprawa również została ostatecznie rozstrzygnięta poza sądem.  

3. Za gorąca kawa w McDonald’s 

Stella Liebeck miała ochotę napić się dobrej kawy z McDonald’s, ale ostatecznie rozlała ją na swoje nogi. Sześć procent jej ciała zostało pokryte oparzeniami trzeciego stopnia. Kobieta nie poddała się i postanowiła pozwać sieć fast foodów, ponieważ ich kawa była zbyt gorąca, aby bezpiecznie ją skonsumować. Podczas procesu wypłynęły historie ponad 700 innych klientów, z których wszyscy również okazali się poparzeni kawą. Z tego powodu McDonald’s przegrał sprawę i musiał zapłacić prawie 3 miliony dolarów odszkodowania. Firma chciała zmniejszyć tę kwotę, ponieważ uważała, że Liebeck była w 20% odpowiedzialna za ten wypadek. 

2. Złe szycie 

Marka Victoria Secret jest znana z między innymi seksownej bielizny. Projektanci nigdy nie odważyliby się pomyśleć, że będzie to przedmiotem poważnego procesu sądowego. Kobieta zraniła się w oko, kiedy to pękł pasek ze sprzączką w jej stroju. Twierdziła ona, że odczuwała długo potworny ból i musiała korzystać z wielu leków. Pozwała, więc firmę o  

25 000 dolarów odszkodowania. Pieniądze nie okazały się głównym motywem kobiety. Chciała zapobiec takim podobnym zdarzeniom, aby inni ludzie nie musieli przez to przechodzić. 

1. Prawa autorskie milczenia 

Kiedy producent Mike Batt skomponował piosenkę Classical Graffiti, chciał włączyć do niej minutę ciszy. Może się to wydawać nieszkodliwe, ale okazało się kosztownym wyborem. Został on oskarżony przez fundację Johna Cage'a – w latach 50. zaszokował on świat, wydając piosenkę, która w sumie trwała ponad cztery minuty całkowitej ciszy. Fundacja uważała, że Mike Batt złamał prawa autorskie i zażądała 100 000 dolarów odszkodowania. Pomimo tego, że mężczyzna nie zgadzał się z oskarżeniem, zdecydował się zapłacić tą kwotę z szacunku dla zmarłego Johna Cage'a. 

Autor: 
Tłum.: Julia Gortat 
Źródło: 

alletop10lijstjes.nl/top-10-meest-bizarre-rechtszaken-ooit/ 

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama