Chleb na drożdżach sprzed 4000 lat

Reklama

śr., 11/06/2019 - 11:03 -- koscielniakk

Pewien archeolog-egiptolog, biolog i specjalista od produktów na bazie drożdży postanowili spróbować do czego nadają się drożdże znalezione na dnie staroegipskich naczyń pochodzących z okresu Średniego Państwa, w których 4000 lat temu przygotowywane było jedzenie i piwo.

 

Niezwykły eksperyment i jego rezultaty opisane zostały w najnowszym numerze pisma Archaeology nr 9-10/2019. Okazało się, że drożdże mogą hibernować prawie w nieskończoność, ponieważ zaraz, jak tylko zostały aktywowane, ponownie zaczęły się rozmnażać.

Drożdże to rodzaj jednokomórkowych grzybów, które nie tracą swoich właściwości nawet wtedy, gdy wyschną. Sprawdziła to już archeolog dr Serena Love z University of Queensland, która korzystając z receptury znalezionej wśród starych pergaminów, zrobiła z drożdży zebranych z dna naczyń (znalezionych w grobach starożytnych Egipcjan) nawet kilka rodzajów piwa.

Dr Love dołączyła do `piekarza`, który postawił sobie za cel upieczenie chleba z drożdży pochodzących sprzed 4000 lat. Takiego, jaki prawdopodobnie piekli i jedli starożytni Egipcjanie.

Seamus Blackley rozpoczął poszukiwania resztek ciasta w naczyniach, które przez około 4000 lat leżały w grobowcach i spróbował aktywować drożdże, by upiec z nich chleb.

Odwiedził uniwersytety, które w swoich kolekcjach muzealnych posiadają staroegipskie eksponaty (Harvard, Boston University), by otrzymać zezwolenie na pobranie cienkiej warstwy drożdży z dna przechowywanych tam naczyń, po czym opracował bezinwazyjną metodę chroniącą skromne resztki drożdży przed zgromadzonymi wokół nich zanieczyszczeniami (pleśnią i innymi grzybami).

Do pobrania drożdży użył specjalnej strzykawki, po czym `obudził` je i poczekał aż zaczną się rozmnażać. Pożądaną wilgotność uzyskał dzięki mokrej, sterylnej wacie. `Obudzone` drożdże zmieszał z mąką ze zboża, jakie kiedyś uprawiali Egipcjanie i trzymając się otrzymanej receptury- piekł .

Członkowie zespołu, którzy próbowali niezwykłego chleba stwierdzili, że jak najbardziej nadaje się on do jedzenia. Teraz pozostaje jeszcze tylko precyzyjnie określić wiek wykorzystanych drożdży...

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama