Czy wiesz jaki jest najbardziej kuriozalny konflikt na świecie?

Reklama

sob., 09/15/2018 - 11:06 -- zzz

Jednym z najbardziej groteskowych konfliktów na świecie jest konflikt o wyspę Hans. Wyspa stała się tematem sporów miedzy Kanadą i Danią, a „wojna” o nią trwa do dnia dzisiejszego. Bitwy o wyspę są bezkrwawe, ale trzeba mieć za to mocną wątrobę.  

 

 

Ten bezkrwawy konflikt ma swoje początki w latach 30. XX wieku i nazywany jest  „wojną whiskey”. Wyspa leży w cieśninie Nares i oddziela Grenlandię od Kanady. Według prawa międzynarodowego, państwa mają prawo do ubiegania się o terytorium w promieniu 12 mil od ich brzegu. Teoretycznie wychodzi na to, że skalna wyspa leży na wodach obu państw.

Liga Narodów przyznała prawa do wyspy Danii, a później po rozpadzie tej organizacji wszyscy zapomnieli o sprawie. Konflikt jednak na nowo odżył w 1984 roku, kiedy to duńska minister spraw Grenlandii odwiedziła wyspę i zamocowała tam flagę Danii. Przy fladze zostawiła notatkę z napisem „Witamy na duńskiej wyspie” oraz butelkę brandy. To był początek nowej wojny zwanej „wojną whiskey”. Kanadyjczycy nie czekali zbyt długo, „najechali” wyspę i zostawili swoją kanadyjską whiskey oraz karteczkę z napisem „Witamy w Kanadzie”.

Wojna trwa do dzisiaj i nawet została powołana do życia przez oba państwa specjalna komisja, która ma ten spór rozsądzić.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

historykon.pl

Dział: 
video: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama