Delikatna operacja otwierania kapsuły czasu z 1887 roku

Reklama

pon., 12/27/2021 - 14:00 -- MagdalenaL

Źródło:https://www.lesoleil.com/2021/12/22/la-delicate-operation-douvrir-une-ca...

Konserwatorka zatrudniona przez stan Virginia, podjęła się delikatnej operacji otwarcia kapsuły czasu sprzed 134 lat, która osadzona była w piedestale pomnika przedstawiającego generała konfederatów Roberta E. Lee w Richmond. 

Konserwatorka z Departamentu ochrony zasobów historycznych w Virginii, Chelsea Blake, mozolnie próbuje otworzyć prostokątną kapsułę wielkości pudełka po butach, której kolor balansuje między odcieniami brązu i bieli. 

 

Jak dotąd, cała operacja wygląda na skomplikowaną i czasochłonną. W środę Chelsea Blake, wyposażona w rękawiczki i wiele specjalistycznych narzędzi, nadal próbowała podważyć wieko kapsuły, aby odsłonić jej zawartość. 

Początkowo uważano, że pudełko jest wykonane z miedzi, jednak okazało się, że do jego wytworzenia wykorzystano ołów. Ten przez lata dość mocno skorodował, co znacznie komplikuje cały zabieg.

Mało tego, pudełko zostało częściowo pokryte zaprawą, którą należy delikatnie zeskrobać, co jeszcze urozmaica pracę. Konserwatorka musi zadbać, by samo pudełko zostało jak najmniej naruszone, gdyż już samo w sobie uważane jest za artefakt. 

Kapsuła przez 130 lat spoczywała pod imponującym pomnikiem generała i jego wierzchowca, wzniesionym w 1890 roku. Został on rozebrany we wrześniu jako symbol niesprawiedliwości rasowej w dawnej stolicy Konfederacji. 

Kiedy w zeszłym tygodniu zdecydowano się także usunąć cokół, odkryto kapsułę czasu wbudowaną w 1500 kilogramowy blok granitu. 

Wspomnienia wojny domowej 

Zgodnie z artykułem prasowym z 1887 roku, kapsuła zawiera wspomnienia z wojny secesyjnej i prawdopodobnie fotografię Abrahama Lincolna w jego trumnie. Historycy wątpią jednak, czy jest to oryginalne zdjęcie. 

Według dokumentów przechowywanych przez bibliotekę w Virginii, 37 obywateli, organizacji i firm z Richmond uczestniczyło w tworzeniu kapsuły. Umieszczono w niej łącznie sześćdziesiąt obiektów. 

Autor: 
STEVE MCMILLAN The Associated Press / tłum. Piotr Nachyła
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama