Deszcz meteorytów sprzed 800 mln lat

Reklama

sob., 07/25/2020 - 12:05 -- AleksandraJ

Potężny deszcz meteorytów spadł na Księżyc i prawdopodobnie na Ziemię 800 mln lat temu.

Był potężniejszy od tego, którego uderzenie przed 65 mln lat starło z powierzchni Ziemi dinozaury.

 

Dzięki danym z japońskiej sondy Kaguya, wystrzelonej na orbitę okołoksiężycową w 2007 roku, naukowcy z Uniwersytetu w Osace odkryli, że gigantyczna asteroida o średnicy co najmniej 100 km, która rozpadła się i utkwiła w układzie Ziemia-Księżyc, w bardzo dużym stopniu wpłynęła na życie ziemskie.

Jak sugerują badania opublikowane w magazynie Nature Communications, deszcz spadł 800 mln lat temu i prawdopodobnie bardzo zmienił środowisko i biologię naszej planety.

Problemem jest to, że nie można dokładnie określić wieku powstałych wówczas kraterów, ponieważ noszą one ślady erozji gleby, działalności wulkanów i innych procesów geologicznych.

W związku z tym, naukowcy wpadli na pomysł zbadania kraterów księżycowych, na których praktycznie nie ma śladów erozji.

Pierwsze zwierzęta

W ten sposób udało się datować 59 wielkich księżycowych kraterów, a spośród nich co najmniej osiem powstałych w tym samym czasie.

Badania sugerują, że podobne epizody miały miejsce również na Ziemi.

Naukowcy obliczyli, że deszcz meteorytów, który uderzył w Księżyc i Ziemię był od 30 do 60 razy potężniejszy, niż uderzenie asteroidy w dzisiejszy Jukatan około 65 mln lat temu i prawdopodobnie doprowadził do masowego wymarcia trzech czwartych życia na Ziemi.

Do kosmicznego bombardowania doszło na krótko przed kriogenem, gdy Ziemię pokrywały zlodowacenia, 720 - 635 mln lat temu.

"Nasze odkrycia sugerują, że uderzenie kosmicznych pozostałości mogło mieć wpływ na biochemiczne cykle morskie i doprowadzić do znacznych zmian klimatycznych na Ziemi oraz pojawienia się zwierząt”, piszą autorzy pracy.

 

Autor: 
Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama