Dlaczego Chukchi nosi okulary od 2000 lat

Reklama

wt., 08/13/2019 - 13:46 -- Anonim (niezweryfikowany)

Rzeczywiście, w regionach, w których żyją przedstawiciele rasy arktycznej, istnieje ryzyko, że staną się ofiarami promieniowania ultrafioletowego, a pochmurne wiosenne dni w tundrze są uważane za szczególnie niebezpieczne .

Jeśli w jasnym słońcu źrenice osoby zwężają się, stają się wąskie, a na rogówce jest mniej światła słonecznego, w tym niebezpieczne światło ultrafioletowe, to w pochmurny dzień, gdy łączą się pokryte śniegiem powierzchnie, ludzie, wręcz przeciwnie, wysilają oczy i oglądają w świat otaczający a wtedy można dostać ultrafioletowe oparzenie rogówki.

Śnieżna Ślepota

W przypadku oparzenia rogówki ultrafioletem osoba najpierw traci zdolność rozróżniania kątów nachylenia otaczających powierzchni i może stać się niezręczna, potknąć się; wtedy nieprzyjemne odczucia zaczynają pojawiać się w oczach, jakby dostał się do nich gruboziarnisty piasek. Oczy zaczynają łzawić, nasilają się nieprzyjemne odczucia, zamieniając się w nieznośny ból, powieki stają się zaognione i obrzęknięte, a następnie pojawia się przejściowa „śnieżna” ślepota, która w zależności od stopnia oparzenia trwa od jednego dnia do 4-5 dni. Podobne zjawisko występuje patrząc na łuk elektryczny przy spawaniu metalu.

Wtedy lekarze zalecają spędzanie pewnego czasu z opaską na oczy, i zakropienie przeciwzapalnymi kroplami do oczu - albucid, siarczan cynku lub protargol. W przypadku ich braku można zastosować zimne okłady i płukanki do oczu za pomocą słabego roztworu nadmanganianu potasu, a nawet herbaty.

Jedynym sposobem na utrzymanie wzroku w tundrze jest noszenie okularów przeciwsłonecznych o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UV.

 

Okulary przeciwsłoneczne - 2000 lat

Czukocki, podobnie jak ich najbliżsi sąsiedzi, Eskimosi, od dawna wiedzieli, że osoba, która otrzymała poparzenie oczu, mogła umrzeć, i to oni jako pierwsi wymyślili okulary przeciwsłoneczne około 2000 lat temu. Oczywiście technologie były prymitywne, a nie było i nie mogło być żadnych filtrów, więc wynalazczy ludzie z północy stworzyli urządzenia, które mechanicznie ograniczają dostęp światła słonecznego do oczu i były to zasadniczo dwa dyski z małymi szczelinami, aby zobaczyć, dokąd zmierzasz.

Okulary przeciwsłoneczne zostały wykonane z różnych materiałów, na przykład z drewna, skóry, kory brzozy lub z fiszbinów. Były wypukłe okulary przypominające oczy płazów; płaskie okulary, okulary z małym daszkiem od słońca, a nawet okulary przypominające współczesne „gogly”.

Okulary różniły się również kształtem otworów, które mogą być okrągłe, krzyżowe lub wykonane w formie poziomych szczelin.

Starożytne rysunki ludzi w takich okularach i kult gwiazdy Altair wśród Czukockich w konstelacji Orel dały ufologom okazję do refleksji nad obcym pochodzeniem tego ludu. Ale oczywiście wszystko było znacznie prostsze - północni ludzie musieli zachować swoją wizję i przetrwać.

 

Etui na okulary i zaawansowana technologia

Okulary były starannie przechowywane przez cały rok, tworząc dla nich drewniane etui na okulary, pokryte wyszukanymi rzeźbami - w rzeczywistości była to mała podłużna drewniana trumna, w której pokrywa była połączona z podstawą skórzaną pętlą.

Eskimosi często robili „okulary przeciwsłoneczne”, które nazywali iggaak, z kości wieloryba i skóry wieloryba, a także drewniane deski, w których wycinano poziome szczeliny; nawet używane kości zwierzęce.

W Czukotce takie okulary zostały znalezione przez archeologów w osadach Equen i Paypelgak (północny wschód od półwyspu), najstarsze okulary przeciwsłoneczne z fiszbinów zostały odkryte na kanadyjskiej wyspie Baffin, są datowane na XII wiek.

Wewnętrzna powierzchnia okularów, a także same gniazda, zostały pomalowane na czarno lub ciemnoszare, pochłaniając światło słoneczne.

Wiadomo, że Chukchi i Eskimosi nadal używają takich okularów, gdy muszą zachować swój wzrok.

 

Okulary przeciwsłoneczne” - symbol północy

Czukocki nie jest jedyną osobą w Rosji, która używa okularów przeciwsłonecznych. Podobne urządzenia są znane w Evenks - wykonują je z drewna i skóry oraz wiercą małe okrągłe otwory.

Okulary przeciwsłoneczne z drewna, kości, a nawet metalu od dawna znane są Jakutom - ich okulary wyróżniają się otworami w kształcie krzyża i cienkimi rzeźbami.

Te okulary w Jakucji stały się nawet symbolem festiwalu filmowego Biały Mech, na którym wręczane są nagrody - srebrne „Śnieżne okulary”, na których układa się gwiazdozbiór Ursa Major z cyrkonem.

 

Autor: 
Dmitrij Akinshin
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama