Dwunastolatek znalazł skamielinę liczącą 69 milionów lat

Reklama

sob., 10/17/2020 - 17:59 -- MagdalenaL

12-letni Nathan Hrushkin od zawsze chciał być paleontologiem i ma już na koncie pierwsze wielkie odkrycie. 

Podczas wycieczki do rezerwatu w kanionie Horseshoe Canyon w Badlands of Alberta w Kanadzie, na którą wyruszył ze swoim tatą, chłopiec znalazł częściowo odkrytą skamielinę.

- To niesamowite uczucie znaleźć coś co jest prawdziwą skamieliną jakiegoś dinozaura. Od dawna marzyłem o czyś takim - powiedział chłopiec w rozmowie z CNN. Nathan jest uczniem siódmej klasy i pochodzi z Calgary – miasta położonego około półtorej godziny drogi od rezerwatu.

Skamielina to kość ramienna młodego hadrozaura – dinozaura kaczodziobowego, który żył około 69 milionów lat temu, jak podaje kanadyjski dziennik Nature Conservancy of Canada.

Nathan i jego tata - Dion, znaleźli fragmenty kości w okolicy podczas poprzedniej wędrówki i pomyśleli, że mogły zostać zmyte ze wzgórza. Właśnie kończyli obiad, kiedy Nathan wspiął się na górę, żeby się temu bliżej przyjrzeć.

- Zawołał żebym szybko do niego przyszedł a ja od razu poznałem po tonie jego głosu, że coś znalazł - powiedział Dion Hrushkin. Nathan powiedział, że łatwo było rozpoznać, że to skamielina i że wyglądała jak wyciągnięta "ze sceny w programie telewizyjnym lub kreskówce czy coś w tym stylu".

Ojciec i syn wysłali zdjęcia kości do Królewskiego Muzeum Paleontologii im.Tyrrella, które zidentyfikowało skamielinę i wysłało na miejsce zespół paleontologów. Skamieniałości na terenie Alberty są pod ochroną, a NCC (Nature Conservancy of Candada) stwierdziło, że jest niezwykle ważne by ludzie nie uszkodzili skamielin, na które mogą się natknąć.

Jak podaje oficjalne oświadczenie, załoga pracowała przez około dwa miesiące i odkryła od 30 do 50 kości, które pochodziły od samotnego młodego hadrozaura w wieku około trzech lub czterech lat. Kości hadrozaurów są najczęstszymi skamieniałościami występującymi na terenie Alberty, ale znaleziono niewiele szkieletów młodych osobników. Skamielina znaleziona została w warstwie skalnej, która rzadko chroni skamieniałości.

- Ten młody hadrozaur jest bardzo ważnym odkryciem, ponieważ pochodzi z przedziału czasowego, o którym nie wiemy zbyt wiele, zwłaszcza jeśli chodzi o zwierzęta jakie żyły wtedy na terenie Alberty. Znalezisko Nathana i Diona pomoże nam wypełnić tę wielką lukę w naszej wiedzy o ewolucji dinozaurów - powiedział François Therrien, kustosz Królewskiego Muzeum Paleontologii.

Skamieniałości były umiejscowione bardzo blisko siebie, więc paleontolodzy usunęli duże kawałki ścian otaczającego je kanionu. Następnie kości zostały pokryte płaszczem ochronnym z płótna i gipsu, dzięki czemu można je było zabrać do muzeum w celu oczyszczenia i dalszych badań. Jedna z bogatych w skamieliny płyt ważyła około 450 kilogramów i była szeroka na około 1,5 metra jak twierdzi Carys Richards, kierownik ds. komunikacji z NCC.

Nathan słyszał o hadrozaurze jeszcze zanim dokonał swojego wielkiego odkrycia, ale jak przyznaje, nie jest to najbardziej znany dinozaur. Teraz jednak prawdopodobnie stał się jego ulubionym - pokonując szalenie popularnego Tyranozaura Rexa.

Nathan i jego tata kilka razy odwiedzili wykopaliska od czasu odkrycia, byli tam również w czwartek, kiedy ekipa wyciągała ostatnie okazy.

- Było naprawdę fajnie tam być i patrzeć, jak robią swoje - powiedział Nathan.

Autor: 
Tłum. Natalia Chrypliwy
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama