IZRAELSKI HISTORYK GIDEON GREIF: W Srebrenicy nie było ludobójstwa, liczba ofiar wyniosła 3714!

Reklama

wt., 06/29/2021 - 00:44 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Youtube Printscreen

Izraelski historyk i przewodniczący Niezależnej Międzynarodowej Komisji Badań nad Cierpieniem Wszystkich Narodów w Regionie Srebrenicy w latach 1992-1995, profesor Gideon Greif, powiedział, że w Srebrenicy nie doszło do ludobójstwa, a liczba ofiar Bośniaków nie przekroczyła 3714.

Greif stwierdził dla telewizji RTRS, że Komisja doszła do dwóch głównych wniosków – jeden dotyczy definicji ludobójstwa, a drugi liczby ofiar.
Z raportu Komisji wynika, że ofiar było nie więcej niż 3714.

„W naszej komisji mieliśmy ekspertów od liczenia i obliczania liczby ofiar i oni tę liczbę ustalili. Ta liczba powinna być zapisana w historii, nie mniej, nie więcej. Oczywiście każda śmierć to tragedia, straszna, zdajemy sobie sprawę z tego, ale ważna jest również liczba ofiar. Tak więc podaliśmy ramy definicji, to nie jest ludobójstwo i powtórzę, że sto tysięcy razy nie popełniono żadnego ludobójstwa, a liczba ofiar wynosi około 3700” – powiedział Greif.

Greif doprecyzował znaczenie terminu „ludobójstwo”, stwierdzając, że jest to termin wprowadzony przez historyka pochodzenia żydowsko-polskiego Rafaela Lemkina w 1945 r. i odnosi się on do „zamiaru jednej grupy całkowitego zniszczenia innego narodu”.

Podkreślił, że Serbowie nigdy nie mieli takiego planu, ani w Srebrenicy, ani w żadnym innym miejscu.

Wręcz przeciwnie, dodał przypominając Niepodległe Państwo Chorwackie, w którym istniał plan zabicia jednej trzeciej Serbów, wypędzenia jednej trzeciej i konwersję na katolicyzm pozostałej jednej trzeciej.

„Pozwólcie, że powtórzę krótko – ludobójstwo to zbrodnia, która oznacza całkowite zniszczenie, wymazanie z powierzchni ziemi pewnej grupy ludzi z powodu innej religii, narodowości, mentalności lub po prostu dlatego, że nie lubi się tej grupy” – powiedział Greif.

Greif zaznaczył między innymi, że był zły na użycie terminu „ludobójstwo” w kontekście Srebrenicy, kiedy przykład Żydów i nazistowskich Niemiec najlepiej ukazuje, czym jest ludobójstwo i kto je popełnił.

„Jestem Żydem i wiem, co oznacza ludobójstwo. Należę do starego narodu, na którym dokonano ludobójstwa, największego ludobójstwa w historii ludzkości. Nikt nie musi mi wyjaśniać, czym jest ludobójstwo. Te wydarzenia, w każdym razie, nie są ludobójstwem. I udowodniliśmy to, więc nie, to nie jest nasza opinia, udowodniliśmy to. To nie było ludobójstwo, nie można tego nazwać »ludobójstwem«, ten termin powinien być wymazany z historii w takim znaczeniu. To ważne, bo decyzja o popełnieniu ludobójstwa jest poważnym oskarżeniem, a w tym przypadku czynu nie ma” – dodał izraelski historyk.

„Nie kwestionuję, że w Srebrenicy popełniono zbrodnię, ale zbrodni tej nie można nazwać ludobójstwem”, dodaje.

„Myślę, że to bardzo ważne. Nie chodzi tylko o etykietę, nazwę, ale o istotę tego, co się stało” – powiedział Greif.

 

Autor: 
tłum. Maciej Sidor
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama