Kaliningrad: znaleziono zegarek, który 420 lat temu został „spuszczony w toalecie”

Reklama

pt., 05/24/2019 - 07:13 -- zzz

23 maja 2019 roku w Kaliningradzkim Obwodowym Muzeum Historii i Sztuki pokazano zegarek, który wpadł mieszkańcowi Królewca do sedesu 420 lat temu. Kaliningradzcy konserwatorzy poddali obróbce znaleziska z wykopalisk w miejscu osiedla mieszkalnego Rosgarten, nad Jeziorem Dolnym.

W czwartek 23 maja w Muzeum Historii i Sztuki dziennikarzom zademonstrowano po raz pierwszy to, co znaleźli uczeni z organizacji naukowo-produkcyjnej Baltspecarcheologia, oraz to, co przygotowali do wyeksponowania konserwatorzy z Muzeum Historii i Sztuki.

Jak podaje z miejsca wydarzenia korespondent portalu „Russkij Zapad”, najrzadszym znaleziskiem okazał się zegarek słoneczny z kości, wyprodukowany w 1599 roku.

Chronometr pochodzący z okresu elektorów brandenburskich w Kaliningradzie znaleziono po raz pierwszy. Na zegarku widać horyzontalny cyferblat i kompas magnetyczny. „Gadżet” działał tylko na szerokości od obecnego Zielenogorska w Rosji do Malborka. Z rzadkiego i drogiego urządzenia korzystał wykształcony, zamożny i najwyraźniej roztargniony człowiek. Swoje cudo techniki upuścił przez nieuwagę do muszli klozetowej.

„Zegarek na sznurku noszono wówczas na piersi” - powiedział Jewgienij Kałasznikow, dyrektor organizacji Baltspecarcheologia. „Jak został zgubiony? Tu można puścić wodze fantazji”.

Kałasznikow potwierdził informację, że zegarek znaleziono w beczce, którą w XVI-XVII ww. używano w charakterze wychodka.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

sutnikpolska

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama